Mozilla: 2 Gb/s ruchu HTTP, 13 Gb/s z plikami, 14 000 pobrań na minutę!

Akcja bicia rekordu Guinnessa wraz z Mozillą przyciągnęła wielu internautów. Infrastruktura Mozilli z ledwością radzi sobie z obciążeniem - a niekiedy nie jest w stanie obsłużyć generowanego przez użytkowników ruchu.

Wygenerowany przez internautów ruch jest olbrzymi. Z samego tylko adresu Mozilla.com wychodzą dwa gigabity (2 Gb/s, czyli 250 MB/s) danych w przeciągu każdej sekundy - i to wyłącznie ruchu HTTP! Użytkownicy, którzy decydują się na pobranie Firefoksa 3 pobierają dodatkowo 13 Gb/s (1,625 GB/s!).

W ciągu minuty inicjowane są 233 żądania wysłania archiwum z plikiem.

Zgodnie z wstępnymi szacunkami, w ciągu 24 godzin "Download Day" przeglądarka zostanie pobrana kilkadziesiąt milionów razy. Warto przy okazji dodać, że w momencie premiery Firefoksa 3 z przeglądarek Mozilla Foundation korzystało ok. 175-180 milionów ludzi na świecie.

Dla porównania: w ciągu pięciu dni po udostępnieniu Opery 9.50, norweską przeglądarkę pobrano 4,7 miliona razy. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, liczba miłośników Opery zwiększyła się dwukrotnie od momentu debiutu Opery 9.0 w 2006 roku.

Dodatkowe informacje i plik do pobrania - patrz materiał "Firefox 3 już do pobrania".

Statystyki: Spreadfirefox.com

Aktualizacja: 18 czerwca 2008 12:50

Z okazji udanej premiery pracownicy Microsoftu wysłali do ekipy Mozilli tort. Taki gest powoli staje się tradycją, podobny smakołyk Mozilla otrzymała przy przemierze Firefoksa 2.x.

Dodatkowe informacje: "Tort od ekipy Internet Explorera dla ekipy Mozilli"