Mozilla Fenix - nowa przeglądarka już dostępna

Pod koniec kwietnia informowałem o planach Mozilli, która chce zastąpić Firefoxa nową przeglądarką. I oto już jest - Fenix.

Mozilla kompletnie przebudowała Firefoxa, a zmiany są na tyle duże, że zdecydowano się na nową markę - Fenix. Od kilku tygodni jej buildy były dostępne na GitHubie i platformie Taskcluster. Dostępny jest także od dzisiaj w sklepie Google Play, gdzie można znaleźć go pod nazwą Firefox Preview - jednak nie każdy go zobaczy. Dlaczego? Otóż Fenix pojawia się w sklepie dopiero tym osobom, które zdecydują na przystąpienie do programu testowego, powiązanego z grupą Google. Przygotowano nawet mały poradnik, w jaki sposób jego uczestnicy mogą wychwytywać bugi w oprogramowaniu, co przy okazji pokazuje nam przeglądarkę w akcji.

Dopiero po zapisaniu się do programu możesz znaleźć Fenixa w Play Store.

Mozilla Fenix - nowa przeglądarka już dostępna

Jak zapowiada Mozilla, aktualizacje będą pojawiać się w sklepie Google regularnie. Jak dotąd uczestnicy testów musieli je pobierać ręcznie, przy ostatniej dodano do przeglądarki mechanizm aktualizacji. A ja przypomnę, że ostatnie wydanie Firefoxa na smartfony pokaże się pod koniec czerwca. Potem nastąpi czas Fenixa, bazowanego na GeckoView. Wiemy już, że będzie mieć wbudowanego adblocka, menedżera haseł, funkcję wykonywania zrzutu ekranu oraz tryb oszczędzania energii.

Zobacz również: