Mozilla: Firefox 3.1 jeszcze nie teraz

Jak informuje Fundacja Mozilla, wydanie stabilnej wersji 3.1 przeglądarki Firefox po raz kolejny zostanie opóźnione. Wszystko za sprawą nowego silnika JavaScriptu, TraceMonkey, który stwarza programistom poważne problemy.

O tym, że wydanie kolejnych wersji testowych przeglądarki Firefox jest opóźnione względem wcześniejszych założeń, pisaliśmy w artykule Nowa beta Firefoksa 3.1 ponownie opóźniona. Tak jak i poprzednio, również i tym razem źródłem problemów jest nowy silnik JavaScriptu, TraceMonkey.

Na firmowej grupie dyskusyjnej głos w sprawie terminu wydania finalnej wersji przeglądarki zabrał David Baron. W utworzonym przez niego wątku można przeczytać, że gdyby nie nowy silnik JavaScriptu, stabilna wersja Firefoksa 3.1 mogłaby ujrzeć światło dzienne jeszcze w marcu. Jednak twórcy aplikacji nie chcą zrezygnować z nowego silnika.

Programiści pracujący nad przeglądarką Firefox poważnie zastanawiają się nad wydaniem trzeciej wersji beta swojego produktu. Miałoby to pomóc w wykryciu tych funkcji, które nie będą jeszcze działać prawidłowo. Nie jest wykluczone, że światło dzienne ujrzy również czwarta beta.

Wiceprezes Mozilli ds. spraw technicznych poinformował, że "wersje beta będą wydawane dopóty, dopóki nie będziemy pewni, że poradziliśmy sobie z wszystkimi problemami, na które wcześniej napotkaliśmy".