Mozilla Firefox 68 - co nowego przynosi?

Mozilla wypuściła właśnie 68. stabilną wersję przeglądarki Firefox, a także 68 ESR i osiemnastą edycję dla iOS. Co nowego dla użytkowników?

"Każda aktualizacja przekazuje więcej władzy w Twoje ręce" - to hasło wita każdego, kto zaktualizuje przeglądarkę Firefox. Zostają od razu podane najważniejsze nowości: "Masz teraz możliwość blokowania reklam wideo, które są automatycznie odtwarzane po otwarciu artykułu lub strony. Ponadto Firefox wzmocnił ochronę przed śledzącymi Cię reklamami." Inne to: wyciemnienie w Trybie Czytania (obejmuje również paski narzędzi i zakładek), polecanie przez Mozillę wtyczek i rozszerzeń (wpisz about:addons w pasku adresu, aby przejść do rozszerzeń i zobaczyć polecane), a na Firefoxie dla iOS dochodzi także edytowanie zapisanych zakładek oraz możliwość wybrania, które strony mają otwierać się w wersji desktopowej.

Mozilla Firefox 68 - co nowego przynosi?

Wyciemnienie w Trybie Czytania

Reszta wprowadzonych zmian znajduje się "pod maską". Dodano domyślne blokowanie kryptominingu i ochrony odcisków palców w ustawieniach Bezpieczeństwa i Prywatności, ulepszono kompatybilność WebRender z kartami graficznymi AMD, poprawiono również liczne elementy związane z bezpieczeństwem i aspektami technicznymi funkcjonowania przeglądarki. Jedną z wartych odnotowania nowości jest fakt, że jeśli program antywirusowy fałszywie uzna witrynę HTTPS za szkodliwą, Firefox spróbuje to naprawić i spowodować jej otwarcie.

Zobacz również:

  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować
  • Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione?
  • Najnowszy, najszybszy, najlepszy. Sprawdzamy czym jest Pixel UI - nakładka na Androida prosto od Google

Jeśli używasz Firefoxa, w celu aktualizacji kliknij na zakładkę Pomoc, a tam O programie Firefox. Aktualizacja powinna zacząć pobierać się automatycznie. Po instalacji nowej wersji niezbędny będzie restart przeglądarki.