Mozilla Firefox: domyślne blokowanie ciasteczek firm trzecich przesunięte w czasie

Mozilla poinformowała, że na razie wstrzymuje się z wprowadzeniem domyślnego blokowania przez Firefoksa ciasteczek firm trzecich.

Mozilla poinformowała w lutym tego roku, że zamierza wprowadzić wraz z przeglądarką Firefox 22 technologię opracowaną przez Jonathana Meyera (studenta Uniwersytetu Stanforda), która będzie pozwalała na domyślne blokowanie ciasteczek (cookies) obsługiwanych przez firmy trzecie. Chodzi o to, że akceptowane byłyby jedynie te z nich, które związane są z odwiedzoną przez internautę stroną (wszystkie inne byłyby blokowane).

Pomysł ten nie spodobał się bardzo reklamodawcom. Organizacja Interactive Advertising Bureau wydała nawet oświadczenie, w którym możemy m.in. przeczytać, że wprowadzenie technologii blokowania ciasteczek spowoduje, iż Internet stanie się "nieużytkiem pełnym powtarzających się ciągle, tych samych reklam, a tysiące małych firm będzie zmuszonych z tego powodu zamknąć swoje biznesy".

Blokowanie przesunięte

Jak się właśnie dowiadujemy, Mozilla postanowiła oddalić w czasie termin wprowadzenia kontrowersyjnej technologii, gdyż "potrzebne są dalsze testy". Jej poprawiona wersja powinna zostać zaprezentowana w ciągu "najbliższych sześciu tygodni".