Mozilla Firefox - nowy cykl wydawniczy na infografice

Mozilla przysłała nam infografiki pokazujące na czym polega dynamiczny cykl wydawniczy przeglądarki Firefox. Na cykl ten składają się cztery kanały rozwoju wprowadzające wydania Firefoksa dla systemów Windows, Mac, Linux i Android.


Do pobrania:

Firefox - cykle wydawnicze

Firefox - oś czasowa dynamicznego cyklu wydawniczego przeglądarki

Dynamiczny cykl wydawniczy ma zapewnić użytkownikom Firefoksa szybkie otrzymywanie kolejnych wersji i możliwość udziału w testach najnowszych funkcjonalności w kanałach deweloperskich.

Od teraz Firefox składa się z czterech kanałów rozwoju - Nightly, Aurora, Beta i wersji stabilnej.

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność na świecie [kwiecień 2022]
  • Dwa lata po Edge i Chrome również Firefox otrzyma praktyczną funkcję

Firefox

Stabilna wersja przeglądarki to wersja dla każdego. Pozwala cieszyć się z dopracowanych, stabilnych funkcjonalności i korzystania z Sieci bez najmniejszych przeszkód.

Firefox Beta

Beta to wersja dla osób szybko przyswajających nowe technologie i fanów Mozilli. Można tu testować część wprowadzanych funkcji, ale jakość pracy jest niemal identyczna jak w przypadku wersji finalnej.

Firefox Aurora

Aurora to wydanie dla web deweloperów, osób lubiących nowe technologie i poszukiwaczy przygód. Uzyskujemy tu dostęp do eksperymentalnych, nowych funkcji, a nasze opinie mogą zdecydować co trafi (lub nie trafi) do kanału Beta. Ta wersja powinna działać w miarę stabilnie, ale wymaga jeszcze pewnego dostrojenia. Mogą pojawić się również problemy z kompatybilnością dodatków.

Firefox Nightly

Nightly to deweloperskie wydanie specjalnie dla osób, które chciałyby pomóc w rozwoju Firefoksa. Otrzymujemy w nim dostęp do najnowocześniejszych funkcjonalności jeszcze w trakcie ich rozwoju. Należy spodziewać się zawieszania przeglądarki, błędów i niestabilnego działania przeglądarki.

***

Wraz z podziałem na cztery kanały rozwoju, Mozilla znacznie przyśpiesza też swój harmonogram. Jak widać na infografice, zastosowano model 6-tygodniowy. I tak, po sześciu tygodniach od Nocnego Wydania Firefoksa, pojawi się Aurora. Po kolejnych sześciu tyg. Beta i wreszcie stabilny, w pełni sprawdzony Firefox.

Przyglądając się uważniej wykresowi, widać, że - przykładowo - wraz z wydaniem Firefoksa 6, kolejna wersja Firefox 7 weszła już w fazę Beta, a "8" niebawem wejdzie w fazę Aurora.