Mozilla Jetpack - pisać dodatki każdy może

Nowy projekt Mozilli - Jetpack - to interfejs programowania aplikacji, mający pomóc w rozszerzeniu możliwości przeglądarki Firefox. Do korzystania z Jetpacka wystarczyć ma znajomość HTML, CSS i Javascript - uczestnicy programu z ich wykorzystaniem będą mogli tworzyć własne dodatki do przeglądarki.

Jetpack jest sam w sobie dodatkiem do Firefoksa (w wersji dla systemów Windows, Linux i Mac OS X), który umożliwia tworzenie kolejnych rozszerzeń przeglądarki Mozilli. Tworzone za jego pomocą programy będą mogły być dodawane do Firefoksa bez konieczności jego ponownego uruchamiania i bez ryzyka niekompatybilności. Fundacja przekonuje, że udział w programie może wziąć każdy, kto potrafi zbudować stronę internetową. Chociaż dodatki stworzone w Jetpack mają współpracować z Firefoksem, nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacać je o obsługę innych przeglądarek.

Koordynatorem projektu jest Aza Raskin z Mozilli, który tak ocenia całe przedsięwzięcie: "To niesamowite, że nie mamy pojęcia, co ludzie wymyślą. Pytanie, jakie sobie zadaliśmy, brzmiało: co by się stało, gdyby jakikolwiek ósmoklasista umiejący stworzyć stronę WWW fundamentalnie poprawił funkcjonalność przeglądarki".

Jetpack w postaci 0.1 dysponuje interfejsem programowania aplikacji, zintegrowanym środowiskiem programistycznym (wykorzystano do tego webowy edytor Bespin) oraz debugerem kodu. Wersja 1.0 projektu ma zostać opracowana w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Więcej informacji: Mozilla Jetpack