Mozilla Junior, czyli minimalistyczna przeglądarka dla Apple iPada

Mozilla przedstawiła swój najnowszy projekt noszący obecnie kodowe oznaczenie Junior. Jest to przeglądarka internetowa stworzona z myślą o tablecie Apple iPad.

Przeglądarka Junior to w zasadzie pierwszy poważny krok Mozilli w kierunku zaistnienia na mobilnej platformie Apple. Prace nad nią trwają już od kilku miesięcy, natomiast ich efekty przeznaczone będą dla właścicieli "jabłkowych" tabletów, którzy szukają alternatywnego rozwiązania do przeglądarki internetowej Safari.

Podczas prezentacji prototypowej aplikacji mogliśmy się przekonać, że jej twórcy stawiają na prostotę. Oznacza to, że do nawigacji otrzymujemy jedynie dwa główne przyciski łatwo dostępne dla naszych palców. Pierwszy (strzałka), który umieszczono po lewej stronie ekranu, pozwala na przejście do poprzedniej strony, natomiast drugi (+) znajduje się po stronie prawej i zapewnia możliwość uruchomienia bardziej szczegółowego interfejsu oferującego dostęp do naszych ulubionych witryn, zakładek oraz paska z adresem.

Co interesujące, Junior zapewniać ma też opcję prywatnego przeglądania, czyli możliwość utworzenia wielu kont użytkownika. Dzięki temu nikt inny nie będzie miał dostępu do naszej spersonalizowanej przeglądarki, co może być bardzo przydatne, gdy pożyczymy naszego iPada.

Z prezentacją aplikacji Mozilli możecie się zapoznać oglądając poniższy film:

Warto też dodać, że przeglądarka Junior nie będzie bazowała na silniku Gecko, lecz WebKit. Ponadto należy pamiętać, że obecnie jest we wczesnej fazie rozwoju, co oznacza, że jej finalna wersja może zaoferować jeszcze sporo zmian.