Mozilla Lorentz rozdziela procesy

Firefox Lorentz to wersja przeglądarki w której wtyczki są uruchamiane w osobnych procesach. Dzięki temu zawieszenie się działania np. Flasha na którejś ze stron nie powoduje zatrzymania działania całej przeglądarki.

Lorentz wspiera obecnie trzy wtyczki: to Flash, Quicktime i Silverlight, co oznacza, że są one uruchamianie w osobnych procesach. Jeśli któryś z tych programów zawiesi się lub ulegnie awarii, to możliwe będzie działanie przeglądarki i przeglądanie stron. Ponowne uruchomianie strony powinno przywrócić działanie wtyczek.

Beta wersja programu Firefox Lorentz jest dostępna dla systemów Linux i Windows, począwszy od XP.

Firefoksa Lorentz można pobrać z naszych serwerów. Jego instalacja nadpisuje zainstalowaną już w systemie wersję Firefoksa. Ustawienia przeglądarki pozostaną niezmienione, jednak może nie działać część rozszerzeń.

Chrome już działa w oddzielnych procesach

Uruchamianie wtyczek w osobnych procesach to procedura stosowana w Google Chrome. Zastosowanie tego rozwiązania w Firefoksie zwiększy stabilność działania przeglądarki. Według informacji Mozilli z ubiegłego roku niestabilność i zawieszanie się przeglądarki w wielu przypadkach jest spowodowana właśnie niestabilnością wtyczek, w tym tych nieaktualnych.

Według zapowiedzi Mozilli, finałowa wersja Lorentza ma stać się integralną częścią przeglądarki począwszy już od wydania 3.6.4. Jej pojawienie się na rynku jest spodziewane w maju tego roku.