Mozilla Plugin Check dla wszystkich przeglądarek

Mozilla Plugin Check, nowe narzędzie Mozilli, dzięki któremu można sprawdzić aktualność wtyczek w Firefoksie, zostanie udostępnione użytkownikom wszystkich przeglądarek.

Kwestie bezpieczeństwa zadecydowały o tym, że z narzędzia Mozilla Plugin Check sprawdzającego status wtyczek w Firefoksie, będą mogli skorzystać użytkownicy konkurencyjnych przeglądarek. O zamiarze jego udostępnienia poinformowali menadżerowie Mozilli, nie podano jednak żadnego terminu.

Na razie usługa potrafi wykryć zainstalowane wtyczki w niektórych przeglądarkach innych niż Firefox, np. w Safari czy Opera, ale nie jest jednak w stanie podać ich wersji, przez co niemożliwe jest stwierdzenie, który z pluginów jest nieaktualny. Otwarcie strony w innym programie, np. Internet Explorerze, powoduje wyświetlenie komunikatu, że nie wykryto żadnej wtyczki.

Nowsze = bezpieczniejsze

Korzystanie z Plugin Checka pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa stwarzanego przez niezaktualizowane dodatki, np. stare wersje Flash Playera, który podobnie, jak inne programy firmy Adobe, stał się ostatnio celem ataków cyberprzestępców. Aktualność tej wtyczki można sprawdzić już w obecnej wersji Firefoksa (3.5.3).

Użytkownicy Firefoksa, którzy chcą upewnić się, że pozostałe wtyczki są aktualne, muszą zrobić to ręcznie, łącząc się z serwisem Plugin Check. Strona wykrywa zainstalowane w przeglądarce pluginy (identyfikuje obecnie kilkanaście), a jeśli potrzebne są aktualizacje którejś z nich, przekierowuje użytkownika na stronę producenta. Trwają prace nad poszerzeniem funkcjonalności tej usługi.

Zapowiedziana na 21 października beta wersja Firefoksa 3.6 ma być wyposażona w zintegrowany mechanizm automatycznego wykrywania nieaktualnych wtyczek.