Mozilla Plugin Check - prosta aktualizacja wtyczek do Firefoksa

Mozilla uruchomiła stronę internetową Plugin Check - odwiedzający ją użytkownicy Firefoksa mogą sprawdzić aktualność wtyczek zainstalowanych w przeglądarce i w razie potrzeby zaopatrzyć się w ich nowsze wydania.

Mozilla Plugin Check

Firefox to pierwsza przeglądarką internetową, która sprawdza aktualność zainstalowanych w systemie wtyczek. Pełen raport dotyczący wszystkich zainstalowanych w systemie aplikacji oraz ich stanu zabezpieczeń można uzyskać dzięki narzędziu Secunia Personal Software Inspector. PSI skanuje pecet, identyfikuje wykryte instalacje oprogramowania, określa czy wymagają aktualizacji i w razie konieczności wskazuje łącza do patchy bezpieczeństwa.

Zobacz także:

Po wejściu na stronę Mozilla Plugin Check następuje automatyczna analiza wtyczek do Firefoksa. Sprawdzanych jest ponad 15 pluginów różnych producentów, w tym Adobe Flash, RealPlayer, QuickTime, Silverlight, Shockwave i Java (prace nad dodaniem kolejnych trwają).

Użytkownik otrzymuje informacje o statusie pluginów. W sytuacji, gdy w Firefoksie funkcjonuje przestarzała wersja wtyczki, strona Plugin Check poinformuje o tym internautę oraz umożliwi aktualizację dostarczając link do pobrania najnowszej wersji pluginu.

Zobacz również:

  • Firefox 115 to ostatnia wersja, która zadziała na Windows 7 i 8
  • Mozilla przeprasza użytkowników Firefoxa. Za co?
  • Jaki samochód hybrydowy wybrać w 2022 roku - wszystko co musisz wiedzieć [AKTUALIZACJA]

Jak informuje Mozilla, aktualizacja wtyczek jest szczególnie istotna dla użytkowników Firefoksa, gdyż to właśnie nieaktualne pluginy są odpowiedzialne za co najmniej 30 % awarii programu, np. nieoczekiwanych zamknięć. Ponadto przestarzałe wtyczki są chętnie obieranym przez cyberprzestępców celem ataku.

Następna wersja przeglądarki Mozilli, Firefox 3.6, zostanie wyposażona w podobny zintegrowany system sprawdzania wtyczek. Obecne wydania programu, 3.0.14 oraz 3.5.3 ostrzegają jedynie o nieaktualnym Adobe Flash. Plugin Adobe został uwzględniony w mechanizmie jako pierwszy z racji częstotliwości, z jaką jest wykorzystywany przez cyber-przestępców do przeprowadzania ataków na komputery internautów. Tylko w tym roku Adobe łatało luki we Flashu dwukrotnie - w lutym i lipcu.

Gdy użytkownik Firefoksa 3.6 wejdzie na stronę wymagającą użycia pluginu, a ten okaże się nieaktualny, program wyświetli ostrzeżenie o tym fakcie wraz ze stosownym przyciskiem Update - kliknięcie tego przycisku poprowadzi użytkownika do strony Plugin Check. Bezpośrednio z okna menedżera Rozszerzeń będzie można zarówno wywołać stronę jak i sprawdzić status wtyczek.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: