Mozilla Plugin Check - prosta aktualizacja wtyczek do Firefoksa

Mozilla uruchomiła stronę internetową Plugin Check - odwiedzający ją użytkownicy Firefoksa mogą sprawdzić aktualność wtyczek zainstalowanych w przeglądarce i w razie potrzeby zaopatrzyć się w ich nowsze wydania.

Mozilla Plugin Check

Firefox to pierwsza przeglądarką internetową, która sprawdza aktualność zainstalowanych w systemie wtyczek. Pełen raport dotyczący wszystkich zainstalowanych w systemie aplikacji oraz ich stanu zabezpieczeń można uzyskać dzięki narzędziu Secunia Personal Software Inspector. PSI skanuje pecet, identyfikuje wykryte instalacje oprogramowania, określa czy wymagają aktualizacji i w razie konieczności wskazuje łącza do patchy bezpieczeństwa.

Zobacz także:

Po wejściu na stronę Mozilla Plugin Check następuje automatyczna analiza wtyczek do Firefoksa. Sprawdzanych jest ponad 15 pluginów różnych producentów, w tym Adobe Flash, RealPlayer, QuickTime, Silverlight, Shockwave i Java (prace nad dodaniem kolejnych trwają).

Użytkownik otrzymuje informacje o statusie pluginów. W sytuacji, gdy w Firefoksie funkcjonuje przestarzała wersja wtyczki, strona Plugin Check poinformuje o tym internautę oraz umożliwi aktualizację dostarczając link do pobrania najnowszej wersji pluginu.

Jak informuje Mozilla, aktualizacja wtyczek jest szczególnie istotna dla użytkowników Firefoksa, gdyż to właśnie nieaktualne pluginy są odpowiedzialne za co najmniej 30 % awarii programu, np. nieoczekiwanych zamknięć. Ponadto przestarzałe wtyczki są chętnie obieranym przez cyberprzestępców celem ataku.

Następna wersja przeglądarki Mozilli, Firefox 3.6, zostanie wyposażona w podobny zintegrowany system sprawdzania wtyczek. Obecne wydania programu, 3.0.14 oraz 3.5.3 ostrzegają jedynie o nieaktualnym Adobe Flash. Plugin Adobe został uwzględniony w mechanizmie jako pierwszy z racji częstotliwości, z jaką jest wykorzystywany przez cyber-przestępców do przeprowadzania ataków na komputery internautów. Tylko w tym roku Adobe łatało luki we Flashu dwukrotnie - w lutym i lipcu.

Gdy użytkownik Firefoksa 3.6 wejdzie na stronę wymagającą użycia pluginu, a ten okaże się nieaktualny, program wyświetli ostrzeżenie o tym fakcie wraz ze stosownym przyciskiem Update - kliknięcie tego przycisku poprowadzi użytkownika do strony Plugin Check. Bezpośrednio z okna menedżera Rozszerzeń będzie można zarówno wywołać stronę jak i sprawdzić status wtyczek.