Mozilla bliska otwarcia sklepu z aplikacjami sieciowymi

Sklep Mozilla Marketplace zostanie otwarty dla deweloperów 27 lutego 2012 roku podczas targów MWC. Użytkownicy zostaną do niego wpuszczeni nico później. Dostępne w nim aplikacje sieciowe będą oparte na otwartych technologiach jak HTML 5 oraz na interfejsie programowania aplikacji Mozilli. Pozwoli to deweloperom na pisanie i rozprowadzanie aplikacji działających na wszystkich platformach.

Mozilla - aplikacje sieciowe

Twórca Firefoksa mówi, że Mozilla Marketplace będzie pierwszym sklepem z aplikacjami niezależnym od systemu operacyjnego i urządzenia, z którego korzysta użytkownik. Zawdzięczać to ma zastosowaniu otwartych technologii sieciowych jak HTML 5, Java Script i CSS. Stanie się on alternatywą dla aplikacji pisanych na konkretne platformy np. tylko dla Androida, iOS lub WP7.

Jednym z celów Mozilli jest wdrożenie podejścia napisz raz, wprowadź wszędzie. Likwiduje ono zbędne koszty tworzenia i wspierania kilku wersji tej samej aplikacji na różne platformy. Oprócz tego, do zatwierdzenia przez organizację W3C zgłoszono nowy system tożsamości w sieci, który przypisze aplikacje do użytkownika, a nie do urządzenia lub platformy - podaje Mozilla.

Na targach MWC 2012 w Barcelonie, które rozpoczną się 27 lutego, Mozilla zaprezentuje także otwarty system mobilny Boot to Gecko oparty na przeglądarce internetowej oraz nową wersję Firefoksa dla Androida. To jednak aplikacje sieciowe i Mozilla Marketplace wydają mi się najciekawszym projektem nad jakim pracuje obecnie Mozilla.