Mozilla blokuje wtyczki Adobe Flash Player w Firefox

Mozilla zdecydowała, że od teraz Flash jest elementem domyślnie blokowanym w przeglądarkach Firefox. Nie ma znaczenia wersja wtyczki Flash Player - Adobe znalazło się "na cenzurowanym".

Takiego działania można się było prędzej czy później spodziewać. Flash przypomina ser szwajcarski - pełno w nim dziur i luk związanych z bezpieczeństwem, a kolejne patche i nowe wersje niewiele zmieniają w tym sztandarowym produkcie Adobe. Decyzja Mozilli podyktowana jest bezpieczeństwem użytkowników przeglądarki Firefox, a blokada wtyczki Flash Player działa od 14 lipca. Obejmuje wszystkie edycje Flasha na wszystkich wersjach Firefoxa, niezależnie od używanego systemu operacyjnego.

Mozilla ostrzega

Mozilla ostrzega

Jeśli sprawdzicie swoje wtyczki w Firefox (Narzędzia -> Dodatki) zobaczycie zapewne, że przy dodatkach od Adobe widnieje ostrzeżenie o niebezpieczeństwie płynącym z ich używania. Aby uruchomić Flash, należy wybrać ręcznie opcję aktywacji wtyczki z rozwijanego menu. Natomiast gdy wtyczka w przeglądarce Mozilli jest wyłączona, a użytkownik trafi na stronę, na której znajdują się elementy "flashowe", wówczas pokaże się ostrzeżenie o niebezpiecznej zawartości witryny. Wówczas użytkownik musi zezwolić na ich uruchomienie, aby zostały wyświetlone. Jeśli natomiast ktoś chce, może całkowicie wyrzucić Flash. Tutaj wyjaśniamy, jak usunąć wtyczkę. I dlaczego warto to zrobić.