Mozilla kończy ze smartfonami Firefox OS

Fundacja Mozilla poinformowała, że zaprzestaje rozwoju swojego systemu operacyjnego dla urządzeń przenośnych oraz wstrzymuje sprzedaż smartfonów z Firefox OS. Z jakiego powodu?

Przyczyna jest prosta, a poinformował o niej Ari Jaaksi, odpowiedzialny w Mozilli za dział rozwoju. Otóż Firefox OS nie jest w stanie dostarczyć użytkownikom optymalnych rozwiązań, dzięki którym jego używanie byłoby przyjemnością. Jednak zapowiedział od razu, że urządzenia mobilne wciąż są w obszarze zainteresowań Fundacji i wkrótce zostaną zaprezentowane nowe, eksperymentalne pomysły z nimi związane. Firefox OS pokazany został światu w 2013 roku, a pierwszym używającym go smartfonem był ZTE Open.

Firefox OS na smartfonach - ten etap już żegnamy

Firefox OS na smartfonach - ten etap już żegnamy

Jedną z przyczyn decyzji Mozilli jest z pewnością konkurencja w postaci Androida i iOS, które dominują na rynku urządzeń przenośnych, a nie należy zapominać, że i Microsoft chce powalczyć o lepszy na nim udział systemu Windows 10. Od momentu premiery ZTE Open sprzedaż telefonów z Firefox OS była - łagodnie mówiąc - nienadzwyczajna. Z drugiej jednak strony to właśnie w 2015 roku Panasonic zaprezentował telewizor Ultra HD CX700 z Firefox OS na podkładzie, może więc firma skupi się na działaniach na tym polu?