Mozilla krytykuje Facebooka. Za co?

Facebook zablokował Uniwersytet Nowego Jorku, za co został mocno skrytykowany przez producenta popularnej przeglądarki Firefox. Za co blokada i dlaczego krytyka?

Foto: Mozilla

Facebook zablokował Uniwersytetowi dostęp do swojej platformy w nocy czasu polskiego. Pracujący na nim naukowcy zajmowali się badaniem wpływu polityki na media społecznościowe. Ale nie to było kością niezgodny. Tą okazała się wtyczka, którą stworzono w celu ułatwienia sobie pracy, a która naruszała prywatność użytkowników i zbierała informacje na ich temat - oczywiście bez wiedzy zainteresowanych.

Facebook informuje, że wielokrotnie ostrzegał Uniwersytet Nowego Jorku (NYU), ale bez efektu, dlatego zdecydował się na blokadę. A co ma do tego Mozilla? Stanęła po stronie NYU i nazwała FB "antyproduktywnym". Dodano, że wtyczka została sprawdzona i spełnia wszelki standardy związane z gromadzeniem i przetwarzaniem danych osobowych, a jej kod został udostępniony jako open source. Wtyczka zbiera informacje o reklamach wyświetlanych użytkownikowi, parametrach decydujących o wyborze konkretnych oraz metadane powiązane z owymi reklamami.

Zobacz również:

  • Nowa funkcja na Instagramie
  • Firefox - historia aktualizacji [08.09.2021]
  • 5 sposobów na zwiększenie prywatności i bezpieczeństwa w sieci

Oczywiście to tylko "lokalny" konflikt pomiędzy dwoma instytucjami, jednak pokazuje, że Facebook pilnuje, aby nikt nie miał dostępu do danych użytkowników sieci społecznościowej.

Źródło: Neowin