Mozilla łata Thunderbirda

Mozilla Messaging - dział Fundacji Mozilla odpowiedzialny za rozwijanie klienta pocztowego - udostępnił nowe wydanie aplikacji Thunderbird - wersję 2.0.0.16. To pierwsze uaktualnienie tej aplikacji od maja - załatano w nim dziewięć różnych błędów, w tym m.in. "umiarkowanie poważną" lukę w zabezpieczeniach, którą już tydzień temu usunięto z Firefoksa.

Większość z usuniętych właśnie luk stanowią błędy, które już wcześniej wykryto i załatano w Firefoksie (przeglądarka internetowa i program pocztowy Mozilli korzystają z wielu wspólnych komponentów). Sześć z nich załatano w Firefoksie w udostępnionym na początku lipca wydaniu 2.0.0.15, zaś jedno - w zeszłotygodniowym uaktualnieniu o numerze 2.0.0.16. Warto odnotować, że łatanie Thundbirda w późniejszym terminie niż Firefoksa jest standardową praktyką - programiści Mozilli w pierwszej kolejności skupiają się zwykle na rozwiązaniu problemów wykrytych w popularnej przeglądarce.

Siedem z załatanych właśnie błędów w programie pocztowym uznano za umiarkowanie ważne, zaś dwa - za luki stanowiące niewielkie zagrożenia. Najpoważniejszym problemem wydaje się błąd, który tydzień temu usunięto również z Firefoksa - chodzi o lukę w interfejsie CSSValue, która mogła być wykorzystana do zawieszenia programu oraz, w pewnych specyficznych okolicznościach, do uruchomienia niebezpiecznego kodu.

Przypomnijmy, że Mozilla pracuje już nad kolejnym "dużym" wydaniem Thunderbirda - organizacja powoli kończy prace nad wersją 3.0 (od kilku tygodni dostępna jest jej wersja testowa - alfa 1). Przedstawiciele Fundacji zapowiadają, że najnowsze wydanie open-source'owego programu pocztowego zostanie wyposażone m.in. w rozbudowane funkcje kalendarza oraz wyszukiwania danych. Warto też przypomnieć, że prace nad trzecim wydaniem Thunderbirda zostały wstrzymane w lipcu ubiegłego roku na kilka miesięcy - Mitchell Baker, szefowa Fundacji Mozilla oświadczyła wtedy, że priorytetowym projektem organizacji jest przeglądarka Firefox i to na niej skupią się programiści.

Przedstawiciele Fundacji zalecają wszystkim użytkownikom Thunderbirda, by możliwie szybko uaktualnili program - wersję 2.0.0.16 dla systemów Windows, Mac OS X oraz Linux można pobrać ze strony Mozilli. Alternatywną metodą pobrania najnowszego wydania jest skorzystanie z wbudowanej do aplikacji funkcji automatycznego uaktualniania.