Mozilla: łatając podziurawili

W przyszłym tygodniu Mozilla Foundation zamierza udostępnić kolejne uaktualnienie dla przeglądarki Firefox 2. Będzie ono usuwało pięć błędów, które do programu przypadkowo wprowadzono w wersji 2.0.0.8 (udostępnionej kilka dni temu).

Zadaniem wydania 2.0.0.8 (pisaliśmy o nim w tekście "Konkurenci IE w nowych wersjach") było usunięcie z Firefoksa 10 poważnych błędów (osiem z nich stanowiły luki w zabezpieczeniach). Zadanie to zostało wykonane - niestety, niedopatrzenie programistów sprawiło, iż w wersji tej pojawiło się 5 tzw. błędów regresywnych (tzn. takich, które w wersjach poprzedzających 2.0.0.8 zostały załatane, a teraz niechcący je przywrócono).

"Większość użytkowników nie powinna zauważyć żadnej różnicy i nie doświadczy żadnych problemów. Robimy co w naszej mocy, aby jak najszybciej znaleźć przyczynę problemu i rozwiązać go - najdalej za kilka dni udostępnimy wersję 2.0.0.9" - deklaruje Mike Beltzner z Fundacji Mozilla. Z pierwszych analiz wynika, że trzy "stare-nowe" błędy dotyczą wersji dla Windows, zaś po jednym - dla Mac OS X oraz Linuksa. W wersji "okienkowej" problem polega m.in. na niekontrolowanym wyłączaniu niektórych rozszerzeń; inne powodują błędy podczas renderowania stron WWW oraz niespodziewane restarty przeglądarki. Co ciekawe, problem nie dotyczy wszystkich kopii Fx 2.0.0.8 - błędy pojawiły się tylko w części plików instalacyjnych.

Warto wspomnieć, że Mozilli już wcześniej przydarzyło się coś podobnego - w udostępnionych kilka miesięcy temu wersjach 2.0.0.3 oraz 1.5.0.11 Firefoksa również wprowadzono błędy, które z poprzednich wersji usunięto.


Zobacz również