Mozilla na MacOS - Camino 1.0

Pojawiła się wreszcie finalna wersja przeglądarki Camino, bazującej na silniku Gecko. Dzięki temu Safari zyskało nowego, mocnego konkurenta, który z powodzeniem może być domyślną przeglądarką systemową i na pewno jest lepszym wyborem niż przestarzały już IE na MacOS, czy Firefox, który nie jest tak dobrze zintegrowany z systemem.

Przeglądarka Camino oparta jest na silniku Gecko, tym samym którego używa Firefox. Dzięki temu dostajemy do ręki produkt, który jest kompatybilny ze standardami W3C (XML, XHTML, DOM, CSS, czy SVG). Program w pełni integruje się z systemem MacOS X i nie chodzi tutaj tylko o wygląd zewnętrzny (wykorzystuje on biblioteki Cocoa do zbudowania "makowego" interfejsu użytkownika), ale także współpracę z innymi elementami systemu, takimi jak na przykład Spotlight, Address Book, Finder, Dock, czy System Preferences.

Camino 1.0 wymaga MacOS'a w wersji minimum 10.2. Oprócz tego jest dystrybuowane, jako tzw. "uniwersalne binarium", dzięki czemu można go uruchomić zarówno na starych makach, opartych na procesorach PowerPC, jak i na nowych z procesorami firmy Intel.

Spośród wielu nowości w wersji 1.0, należy wymienić choćby kilka:

- menager pobierania plików (Download Manager) wzbogacił się o funkcję zatrzymywania i wznawiania pobierania plików;

- wbudowano funkcje blokowania reklam i wyskakujących okienek;

- wbudowano obsługę certyfikatów;

- dodano funkcję wypełniania formularzy webowych danymi z systemowej książki adresowej;

- i wiele innych...

Program dostępny jest na zasadach licencji MPL (Mozilla Public License). Dostępne są wersje angielska, jak i międzynarodowa (w tym po polsku), którą można pobrać z naszego działu FTP.

Strona domowa Camino