Mozilla nakłania użytkowników do porzucenia Firefoksa 3.6

Firefox 3.6 traci użytkowników i korzysta z niego już tylko 4,4 procent internautów. To i tak dużo biorąc pod uwagę fakt, że Mozilla wydała pod koniec grudnia 2011 roku Firefoksa 9 i zachęca wszystkich użytkowników swoich przeglądarek do zmiany na najnowszą wersję.

Mozilla Firefox
W grudniu Firefox stracił prawie jeden punkt procentowy udziałów w rynku, co było największą stratą miesięczną poza czerwcem 2011 roku, kiedy jego udziały zmalały o 2,1 punktu procentowego. Wynik ten był też dwa razy większy niż średni spadek udziałów od lipca do listopada 2011 roku.

Mozilla byłaby zadowolona, gdy wszyscy użytkownicy dwuletniej przeglądarki przenieśli się do nowego cyklu wydawniczego, w którym kolejne wersje ukazują się co sześć tygodni. Pozwoliłoby to na zakończenie wydawania aktualizacji dla Firefoksa 3.6 i skupienie się na nowych wersjach.

Zobacz również:

  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować
  • Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione?

Twórcy przeglądarki stwierdzili, że zakończą wspieranie Firefoksa 3.6 wraz ze wprowadzeniem wersji ESR o wydłużonym cyklu wydawniczym. Obecnie z informacji na stronie Mozilli wynika, że dojdzie do tego 24 kwietnia 2012 roku.

Firefox 3.6 stanowił 20 proc. wszystkich wersji Firefoksa używanych w zeszłym miesiącu. To znacznie mniej niż 82 proc. w styczniu i 32 proc. w lipcu 2011 roku, ale ciągle więcej niż życzyłaby sobie Mozilla.