Mozilla odnawia umowę z Google

Przedstawiciele Fundacji Mozilla poinformowali, że organizacja przedłużyła swoją umowę z koncernem Google. Przewiduje ona, że Google jest domyślnym serwisem wyszukiwawczym w przeglądarce Firefox - porozumienie to jest głównym źródłem przychodów Mozilli.

Nowa umowa obowiązywać ma do listopada 2011 r. - poinformowała Mitchell Baker, prezes Fundacji Mozilla. "Oznacza to, że przez najbliższe trzy lata mamy zagwarantowaną stabilność finansową" - tłumaczy Baker. Warto odnotować, że poprzednia umowa Mozilli z Google obowiązywała jedynie do listopada bieżącego roku (była ona dwuletnia - podpisano ją jesienią 2006 r.).

Pieniądze przekazywane przez Google stanowią zdecydowaną większość ogólnych przychodów Mozilli. Z jej raportu księgowego za rok fiskalny 2006 (to ostatni taki dokument wydany przez fundację) wynika, że środki z tego źródła stanowiły 85% ogólnych przychodów, co przekłada się na ok. 57 mln USD.

W zamian Mozilla zobowiązuje się do uczynienia wyszukiwarki Google domyślnym mechanizmem wyszukiwaczym z Firefoksie (oczywiście, użytkownik może samodzielnie zmienić te ustawienia), a także do umieszczenia odnośnika do Google na stronie Mozilli.

Warto przypomnieć, że przedstawiciele Mozilli - w tym cytowana powyżej M. Baker - deklarowali, że gdyby umowa z Google miała w jakikolwiek sposób zaszkodzić interesom fundacji czy niezależności Firefoksa, to twórcy open-source'owej przeglądarki są w każdej chwili gotowi zrezygnować z umowy z wyszukiwarkowym gigantem.


Zobacz również