Mozilla planuje uruchomienie płatnych usług

Szef Mozilli, Chris Beard, wymienił dwa przykłady usług, na jakich mogłaby zarabiać Mozilla: VPN i przechowywanie danych.

Co najmniej jedna płatna usługa ma pojawić się jeszcze tej jesieni - w październiku. Będzie w pełni darmowa dla użytkowników przeglądarki Firefox. Beard powiedział w wywiadzie dla niemieckiego serwisu t3n, że Mozilla widzi płatne usługi jako istotną część dochodów. "Aktualnie pracujemy na trzema źródłami przychodów i chcemy zmienić ich proporcje". Pierwszym z nich jest płatna wyszukiwarka, drugim - usługa Pocket, a trzecim - treści sponsorowane. Płatne usługi mają dawać dodatkowe możliwości, jak wspomniane przechowywanie danych online i VPN. Mało kto pamięta, że już ubiegłej jesieni niektórzy użytkownicy w USA mogli korzystać z subskrypcji ProtonVPN poprzez przeglądarkę Firefox. Jednak liczba zainteresowanych była zbyt mała, aby zadowoliła fundację.

Mozilla planuje uruchomienie płatnych usług

Mozilla ma zazwyczaj średnio udane pomysły na zarabianie. Próbowała stworzyć infrastrukturę reklamową w przeglądarce, system mobilny, a nawet własny handset, jednak wszystkie pomysły spaliły na panewce. Dlatego głównym źródłem zysku (aż 90%!) jest pobieranie opłaty od Google za to, że przeglądarka firmy jest domyślną w FF. Jednak nie można odmówić, że plany ma ambitne. W marcu tego roku Mozilla zaprezentowała serwis do dzielenia się plikami Send, szyfrujący wszystkie dane na czas transferu. Poza tym wprowadziła menedżera haseł Lockbox i Monitor. Ale... wszystko to za darmo. Jak więc zmienią się usługi dla osób, które korzystają z nich na co dzień? tego na razie nie wiadomo.

Zobacz również:

  • Firefox 115 to ostatnia wersja, która zadziała na Windows 7 i 8
  • Mozilla przeprasza użytkowników Firefoxa. Za co?
  • Testujemy oprogramowanie do automatyzacji w Bitrix24

Jak na razie Mozilla odświeżyła loga (widzisz je na grafice na początku tekstu) i ogłosiła, że to początek "nowej rodziny Firefox". Rodziny, w której oprócz przeglądarki znajdują się usługi i produkty, a wszystkie łączy połączenie ze sobą oraz nacisk na prywatność.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: