Mozilla planuje wprowadzić na rynek smartfon z Firefox OS za 75 zł

Bazujący na systemie Firefox OS oraz chipsecie SpreadTrum SC6821 smartfon firmy Spreadtrum może odnieść wielki sukces dzięki niewiarygodnie niskiej cenie wynoszącej zaledwie 25 USD.

Firefox OS to pierwszy mobilny system Mozilli. Powstaje w ramach projektu open-source Boot 2 Gecko i bazuje na jądrze linuksa zapewniając aplikacjom HTML5 dostęp do podstawowych funkcji telefonów, które wcześniej były zarezerwowane dla standardowych aplikacji.

Smartfon za...25 USD?

Firefox OS przeznaczony jest dla smartfonów z niższej półki cenowej. Nie myślałem jednak, że aż tak niskiej. Dzisiaj bowiem pojawiła się informacja, że Mozilla wraz z niezbyt znanym producentem telefonów, firmą Spreadtrum, zamierza wprowadzić na rynek smartfon, którego cena powinna wynieść zaledwie 25 USD, czyli (wg dzisiejszego kursu walut) nieco ponad 75 zł.

Urządzenie to będzie bazowało na układzie SoC SpreadTrum SC6821, który nie obsługuje LTE, lecz WCDMA i EDGE. Dodatkowo oferuje wsparcie dla 3,5-calowych wyświetlaczy (480 x 320 pikseli), modułów WiFi i Bluetooth, aparatów oraz tunera FM.

"Liskowy" smartfon trafi na rynki krajów rozwijających się. Wydaje się, że może odnieść tam duży sukces.