Mozilla prezentuje pierwsze telefony z systemem Firefox OS

Mozilla zaprezentowała oficjalnie deweloperom pierwsze dwa smartfony pracujące pod kontrolą systemu Firefox OS. Urządzenia noszą oznaczenia Keon i Peak.


Firefox OS to pierwszy mobilny system Mozilli. Rozwijany on jest w ramach projektu open-source Boot 2 Gecko i korzysta z jądra Linuksa. Bazuje na aplikacjach HTML5, którym zapewnia dostęp do podstawowych funkcji telefonów, które wcześniej były zarezerwowane dla standardowych aplikacji.

Więcej o systemie Mozilli dowiecie się z artykułu "Firefox OS: poznaj bliżej nowy system operacyjny Mozilli". Co więcej, dzięki specjalnie stworzonej wtyczce "Firefox OS Simulator" możecie się nim nawet pobawić.

Mozilla prezentuje "liskowe" telefony

Mozilla przeszła właśnie do kolejnego etapu prowadzącego do rychłej premiery "liskowego" systemu prezentując korzystające z niego dwa odblokowane telefony komórkowe stworzone przy współpracy z hiszpańską firmą Geeksphone). Mają one stanowić platformę dla deweloperów pozwalającą na testowanie aplikacji.

Urządzenia noszą oznaczenia Keon i Peak. Ich specyfikacja przedstawia się następująco:

Keon

- procesor 1 GHz Qualcomm Snapdragon S1

- 3,5-calowy ekran

- 512 MB RAM

- 4 GB wewnętrznej pamięci (plus slot microSD)

- WiFi

- GPS

- 3-megapikselowy aparat

- bateria 1580 mAh

Peak

- procesor 1,2 GHz Qualcomm Snapdragon S4 dual-core

- 4,3-calowy wyświetlacz

- 512 MB RAM

- 4 GB wewnętrznej pamięci (plus slot microSD)

- WiFi

- GPS

- aparat 8 MP (tył) i 2 MP (przód)

- bateria 1800 mAh

Kiedy premiera?

Pierwsze smartfony z systemem Firefox OS pojawią się na rynku brazylijskim już w lutym. Pierwszymi ich producentami będą firmy Alcatel i ZTE. Współpracę z Mozillą zadeklarowali m.in. tacy operatorzy jak Sprint i Deutsche Telekom.