Mozilla: przeglądarka adaptowana do potrzeb przedsiębiorstwa

Firma przygotowuje program, który pozwoli firmom na budowanie swoich własnych, dostosowanych do potrzeb, przeglądarek w oparciu o nową wersję Firefox, która ma pojawić się w pod koniec czerwca br.

Program Build Your Own Browser jest adresowany do przedsiębiorstw, które chcą tworzyć specjalistyczne przeglądarki łatwo instalowane na desktopach w ich sieci. W ramach tego programu, który ma wystartować wkrótce po wydaniu Firefox 3.5, przedsiębiorstwa mogą wykorzystać aplikacje webowe zapewniane przez Mozilla do specyfikowania poszczególnych elementów przeglądarki, takich jak zakładki do wybranych witryn czy korporacyjnych intrasieci lub portali.

Gdy tylko tak adaptowana przeglądarka zostanie zaprojektowana, wysyłana jest do firmy z programem instalacyjnym, który umożliwia zainstalowanie jej na wszystkich desktopach w organizacji.

Większość przedsiębiorstw nadal używa przeglądarki Internet Explorer, ponieważ Microsoft zapewnia oprogramowanie instalacyjne, które znacznie ułatwia sprawowanie kontroli nad ustawieniami przeglądarki na desktopach w sieci przedsiębiorstwa. Mozilla nie zapewniała do tej pory takich możliwości, ale program Build Your Own Browser jest dobrym punktem wyjściowym do zachęcenia przedsiębiorstw do przejścia z IE na Firefox.

Oferowane do tej pory przez firmę narzędzia adaptacji dla Firefox są zbyt skomplikowane do użycia przez przeciętnego użytkownika i tym samym nie nadają się zbytnio do budowania dostosowywanych wersji przeglądarki w przedsiębiorstwie.

Firma nie zapewni oprogramowania przypominającego pakiet instalacyjny IE Microsoftu, ale ma zamiar umożliwić użytkownikom budowanie swoich własnych wersji "instalacyjnych" Firefox, a to dzięki temu, że jest to przeglądarka open source i aplikacje dla niej mogą być w łatwy sposób projektowane. Firefox ma ok. 300 milionów użytkowników na całym świecie.