Mozilla stawia na HTTPS - inne witryny będą mieć gorzej

Po długiej dyskusji na forum społeczności, producenci Firefoxa zdecydowali, że tylko strony HTTPS będą wykorzystywać funkcje przeglądarki, które mają pojawić się w kolejnych jej edycjach.

Oczywiście Firefox pozwoli na otwieranie witryn HTTP, jednak nie będzie można korzystać na nich z takich elementów, jak np. wykorzystanie możliwości sprzętowych. Ma to na celu zapewnienie lepszego bezpieczeństwa użytkownikowi oraz zwiększyć ochronę jego prywatności. Richard Barnes napisał na firmowym blogu, że zostanie wkrótce ustalona data, od której witryny HTTP będą mieć gorsze wsparcie niż HTTPS. Trzeba jeszcze tylko ustalić ze społecznością, jakie funkcje będą blokowane.

Jak dodał Barnes, już teraz Firefox ma włączoną funkcję blokowania dostępu skryptom na stronach do kamerek czy telefonów. Firefox 37 wprowadził natomiast do wyszukiwarki Bing funkcję znajdowania tylko i wyłącznie zaufanych połączeń HTTPS, a w wydaniu 38 (które ma pokazać się 12 maja 2015) zapewne wprowadzone zostaną kolejne rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa. Jednak decyzja Mozilli wywołała nie tylko pozytywne opinie, ale także wiele krytycznych głosów.