Mozilla testuje nowy tryb prywatny dla Firefoxa

W przeglądarce Firefox od dawna można korzystać z Trybu Prywatnego, który ma gwarantować anonimowość w sieci. Jednak nie zawsze jest on skuteczny i nie likwiduje wszystkich śladów użytkownika na odwiedzanych przez niego stronach. I to ma się zmienić.

Mozilla wychodzi z założenia, że jeśli użytkownik używa tego trybu, daje wyraźny znak, świadczący o chęci posiadania całkowitej anonimowości. W Firefoxie polega to na blokowaniu na witrynie internetowej wszelkich elementów, jakie mogą zbierać dane o aktywności użytkownika. Niestety, w niektórych przypadkach mechanizm ten może sprawić, że strona nie otworzy się prawidłowo lub zawiesi. Usprawniona wersja Trybu Prywatnego, która eliminuje te niedogodności, została wprowadzona w wersji Firefox Developer Edition dla Windows, Mac i Linux oraz wydaniu Firefox Aurora na Androida.

Mozilla testuje nowy tryb prywatny dla Firefoxa

Tryb Prywatny w ulepszonej wersji (foto: Mozilla)

Nowy Tryb Prywatny posiada panel, w którym zebrano wszystkie ustawienia dotyczące prywatności użytkownika oraz ustawień bezpieczeństwa. Wzięto pod uwagę również dodatki do przeglądarki, których uprawnienia dotyczące zbierania danych o użytkowniku mają być przez niego regulowane. Chodzi tu zwłaszcza o takie, które dodają paski narzędzi, przyciski, a także zmieniają domyślny silnik wyszukiwania. Nowa wersja Trybu Prywatnego ma aktualnie status pre-beta, trudno więc powiedzieć, w którym stabilnym wydaniu przeglądarki zagości.