Mozilla tworzy system mobilny oparty na sieci

Firma Mozilla postanowiła stworzyć mobilny system operacyjny, który korzystał będzie głównie z aplikacji sieciowych. Nowy system ma pozwolić deweloperom na pisanie aplikacji sieciowych, które nie będą różniły się od natywnych znanych z iPhona, Androida i Windows Phone 7.

Projekt deweloperów Mozilli nazywa się Boot to Gecko (B2G), a jego celem jest stworzenie kompletnego i samodzielnego systemu operacyjnego na bazie jądra zaczerpniętego z Androida. Ma on być wydany jako open-source i korzystać głównie z aplikacji sieciowych.

Nowy system operacyjny ma ułatwić pracę deweloperom, którzy obecnie muszą pisać swoje oprogramowanie na nowo, gdy chcą przygotować je jako natywne aplikacje dla różnych platform mobilnych.

Celem szefów projektu jest stworzenie aplikacji sieciowych działających tak sprawnie jak natywne - instalowane lokalnie na urządzeniach mobilnych. Nie mają one jednak działać jedynie w przeglądarce Firefox, ale ogólnie w sieci.

Deweloperzy chcą użyć jak najmniej z kodu systemu Android, ale wykorzystają jego jądro i sterowniki jako punkt wyjścia. zachęca wszystkich do współpracy nad projektem. Powstający kod będzie udostępniany na bieżąco. Szefowie projektu dodają, że jest on jeszcze na bardzo wczesnym etapie i wymaga wiele pracy.