Mozilla: wkrótce Firefox 3 beta 1

Przedstawiciele Mozilla Foundation poinformowali, że wkrótce zostaną zakończone prace nad pierwszą wersją beta kolejnego - trzeciego - wydania przeglądarki Firefox. Warto zaznaczyć, że prace nad tym programem znacznie się opóźniły i wątpliwe jest, by Fundacji udało się udostępnić finalne wydanie 3 jeszcze w tym roku (czyli zgodnie z zapowiedziami).

"Firefox 3 beta 1 jest już "tuż za rogiem" - wkrótce powinna pojawić się pierwsza wersja release candidate. Teraz nadszedł czas na rozpoczęcie przygotowań do premiery finalnego wydania" - oświadczył Mike Beltzner, jeden z twórców open-source'owej przeglądarki. Z zapowiedzi przedstawicieli Fundacji Mozilla wynika, że Firefox 3 beta 1 RC powinien pojawić się jeszcze w tym tygodniu. Na początku bieżącego tygodnia do usunięcia pozostawał tylko 1 poważny błąd w kodzie wersji beta 1 - był on związany z funkcją Places (czyli rozbudowanym modułem, będącym połączeniem Zakładek i Historii)

Przypomnijmy, iż wedle wcześniejszych deklaracji twórców Firefoksa wersja beta 1 miała pojawić się pod koniec lipca. We wrześniu miała być udostępniona beta 2, zaś w grudniu - finalny Firefox 3. W założeniach tych przyjęto jednak, iż Fundacja przygotuje tylko sześć testowych wydań alfa - podczas gdy niezbędne było wydanie aż ośmiu. To znacząco opóźniło prace nad przeglądarką.

Przedstawiciele Fundacji nie podali na razie nowego terminarza - z ich wypowiedzi wynika jednak, że jeszcze w tym roku powinna pojawić się druga wersja beta. Nie wiadomo na razie, kiedy gotowy będzie finalny Firefox 3.0.


Zobacz również