Mozilla wprowadzi ciche aktualizacje w Firefoksie 10

Rok temu Mozilla zrezygnowała z prac nad cichymi aktualizacjami w Firefoksie 4, ale teraz zapowiada, że zostaną one w końcu wprowadzone w Firefoksie 10. Powodem powrotu do tego pomysłu jest fakt, że częste aktualizacje są męczące dla użytkowników, ale potrzebne dla zapewnienia bezpieczeństwa i jakości produktu. Podobne rozwiązanie wprowadziło Google w przeglądarce Chrome.

Firefox
Mitchel Baker, prezes Mozilla Foundation napisała, że kiedyś jej firma starała się dokładnie informować użytkowników o zmianach w przeglądarce przed ich wprowadzeniem. Okazało się jednak, że ludzie są tym zmęczeni i wolą raczej ciche aktualizacje. Wcześniej nie stanowiło to takiego problemu, ale podejście użytkowników zmieniło się po wprowadzeniu sześciotygodniowego cyklu wydawniczego.

Brian Bondy pracujący obecnie nad cichymi aktualizacjami Firefoksa pisze na blogu, że użytkownicy nie chcą myśleć o aktualizacjach oprogramowania, ani nowych numerach wersji co sześć tygodni. Poinformował on także o tym, że ostateczna, kompletna wersja cichych aktualizacji zostanie wprowadzona wraz z Firefoksem 10. Dojdzie do tego 31 stycznia 2012 roku, choć już wcześniej zostaną wprowadzone pewne jej elementy.

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność na świecie [kwiecień 2022]
  • Dwa lata po Edge i Chrome również Firefox otrzyma praktyczną funkcję

Jak ma to działać?

Firefox będzie otrzymywał aktualizacje w tle, a zainstaluje je przy ponownym włączeniu przeglądarki. Jeśli użytkownik nie uruchomi jej przez 12 godzin, to zostanie powiadomiony o ich dostępności. Użytkownik będzie musiał potwierdzić aktualizację tylko za pierwszym razem, a kolejne będą przebiegały automatycznie. Pierwsze potwierdzenie pozwoli Mozilli na automatyczne wykonywanie windowsowych potwierdzeń UAC dotyczących Firefoksa. Będzie to możliwe dzięki instalacji dodatkowego komponentu, nad którym właśnie pracuje firma.

Google Chrome już teraz stosuje ciche aktualizacje. Jej twórcy obeszli problem wyskakujących okienek UAC przez wymuszenie instalacji przeglądarki poza katalogiem Program Files nadzorowanym przez UAC. Firefox postanowił natomiast poprosić o uprawnienia raz i samodzielnie odpowiadać na żądania potwierdzenia UAC. Opcję tę będzie jednak można wyłączyć w dowolnym momencie.

Mozilla pracowała nad cichymi aktualizacjami już rok temu i chciała wprowadzić je dla Firefoksie 4 w sierpniu 2010. Doszło jednak do ponad półrocznego opóźnienia w wydaniu przeglądarki i w związku z nim firma zrezygnowała z tego rozwiązania i wprowadziła szybszy cykl wydawniczy. Teraz pomysł ten ma jednak zostać zrealizowany.