Mozilla wprowadzi nowe przepisy bezpieczeństwa do Firefoxa

My mamy w Europie RODO, a stan Kalifornia wprowadził niedawno podobne przepisy. Mozilla zapowiedziała, że będą one dla niej wzorem do ochrony prywatności wszystkich użytkowników przeglądarki Firefox.

Prawo wprowadzone w tym amerykańskim stanie ma nazwę California Consumer Privacy Act (CCPA). Określa ono przepisy związane z udostępnianiem danych w sieci, dlatego nazywane jest tamtejszym odpowiednikiem wprowadzonego na obszarze Unii Europejskiej RODO. CCPA weszło w życie wraz z początkiem nowego roku (czyli dzisiaj), a Mozilla zapowiada, że znajdujące się w nim regulacje zostaną wprowadzone w Firefoxie na skalę globalną. Co w praktyce dają użytkownikom? Każdy musi zgodzić się na gromadzenie danych na swój temat, może także w dowolnym momencie zapytać gromadząca dane firmę, jakie informacje na jego temat są przechowywane oraz jak wykorzystywane, w tym komu udostępniane w celach reklamowych lub innych. Oczywiście po uzyskaniu informacji może zażądać usunięcia tego, co mu nie pasuje.

Mozilla idzie o krok dalej i deklaruje, że ogranicza do minimum zbieranie informacji o internautach, planuje także dać im możliwość kasowania danych telemetrycznych. W chwili obecnej są one zbierane dla celów statystycznych, np. stwierdzenia, jak wiele zakładek jest otwartych i jak długo każda z nich - jednak nie obejmuje to przeglądania sieci w trybie prywatnym. Funkcja ta zostanie wprowadzona 7 stycznia, kiedy to zostanie udostępniona kolejna stabilna wersja przeglądarki Firefox - 72. Edycja mobilna otrzyma ją nieco później.

Zobacz również:

  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować
  • Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione?

Źródło: Mozilla