Mozilla wydaje poradnik dotyczący funkcji "Do Not Track"

Firma Mozilla postanowił wydać przewodnik dla deweloperów, wydawców i reklamodawców, w którym zachęca ich do wprowadzania funkcji Do Not Track (Nie śledź mnie). Zawiera on tutoriale i wskazówki pokazujące jak należy używać tej technologii, która chroni prywatność internautów.

Twórca przeglądarki Firefox chce położyć kres targetowaniu behawioralnemu oraz wszechobecnemu śledzeniu internautów w sieci. Alex Fowler z Mozilli napisał na blogu, że jego firma przez ostatnie sześć miesięcy pracowała nad wprowadzaniem opcji Do Not Track (DNT) z różnymi wydawcami, reklamodawcami i deweloperami.

Wśród firm i organizacji współpracujących z Mozillą były Associated Press oraz Digital Advertasing Alliance reprezentujące ponad 5 000 firm z branży mediów i technologii. Dzięki ich współpracy udało się stworzyć przewodnik Do Not Track Field Guide, który ma ułatwić implementację DNT innym zainteresowanym.

Zobacz również:

  • Firefox po raz 113. Zobacz, co nowego ma Ci do zaoferowania

Według Fowlera, funkcja DNT jest, wśród użytkowników Firefoksa, popularniejsza niż dodatek AdBlock Plus służący do blokowania reklam internetowych. Do Not Track stosowane jest przez 5 proc. użytkowników przeglądarki Mozilli. Według firmy, z Firefoksa korzysta 450 mln ludzi na całym świecie.

Peter Eckersley z Electronic Frontier Foundation wyraził zadowolenie z faktu, że Mozilla postanowiła edukować reklamodawców. Uważa on jednak, że funkcja Do Not Track jest tylko małym krokiem na drodze do zapewnienia prywatności w sieci.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: