Mozilla wypuściła taniego smartfona

Intex Cloud FX to nazwa budżetowego smartfona, który Fundacja Mozilla wprowadza na rynek w Indiach. Ma on kosztować równowartość 33 dolarów, czyli ok. 110 złotych.

Urządzenie powstało we współpracy z hinduską firmą Intex Technologies India Ltd. Działa oczywiście pod Firefox OS, a pod obudową znajdują się procesor 1 GHz, miejsce na 4 GB pamięci oraz dwa wejścia na karty SIM. Jane Hsu, kierownik tajwańskiego działu marketingu, odpowiedzialny za wprowadzenie smartfona w Indiach, wyjaśnia, że niewielka cena możliwa jest dzięki położeniu dużego nacisku na HTML 5, które nie potrzebuje wielkich mocy przerobowych. Dlatego też Firefox OS zużywa mniej pamięci niż inne systemy mobilne i nie jest wymagający sprzętowo. Oprócz tego Mozilla współpracuje bezpośrednio z chińskim producentem chipsetów, Spreadtrum, co pozwala na niższą ich cenę.

Mozilla wypuściła taniego smartfona

To jednak nie koniec planów produkcji tanich urządzeń, choć jeden plan upadł. Mozilla planowała wypuszczenie modelu kosztującego 25 dolarów, jak się jednak okazało, koszty podatków, przesyłki i innych elementów nie związanych bezpośrednio z produkcją uniemożliwiają stworzenie smartfona w tej cenie. Na koniec warto dodać, że Firefox Marketplace - czyli odpowiednik Google Play i App Store - przekroczył właśnie liczbę pięciu tysięcy posiadanych aplikacji.