Możliwe, że Nvidia stworzy własny tablet nazwany Tegra Tab

Nvidia, jeszcze kilka lat temu znana wyłącznie z produkcji układów do kart graficznych, dobrze sobie radzi na rynku smartfonów i tabletów. Jest dostawcą układów ARM typu SoC (system on chip) z linii Tegra dla bardzo wielu producentów. Dużo wskazuje jednak na to, że firma pracuje też nad produkcją własnego tabletu opartego o swój najnowszy procesor.

O rzekomym tablecie produkcji Nvidii od jakiegoś czasu krążą plotki. Wiele serwisów internetowych publikuje informacje na jego temat oraz zdjęcia, które mają go prezentować. Źródłem tych informacji są azjatyckie blogi, które słyną z publikacji plotek na temat nadchodzących spodziewanych urządzeń, chociaż nie zawsze znajdują one potwierdzenie w rzeczywistości. Jak na razie najsolidniejszym dowodem wskazującym na to, że Nvidia pracuje nad własnym tabletem, jest zarejestrowanie przez nią znaku towarowego “Nvidia Tab” w maju tego roku.

Łatwo jednak uwierzyć w powstanie takiego urządzenia, ponieważ przyszłość firmy wiąże się z sukcesem na rynku mobilnym. W przypadku klasycznych komputerów dynamika rynku spadła, a obszar innowacji i rozsnącej wielkości ilościowej sprzedaży urządzeń przenosi się na smartfony i tablety. Co więcej, najwięksi rywale Nvidii na rynku PC - Intel oraz AMD - są praktycznie nieobecni w segmencie mobilnym, gdzie konkurentem jest specjalizujący się w procesorach ARM Qualcomm.

Problem w tym, że mimo dobrej pozycji firmy na rynku, ostatni układ SoC od Nvidii nazwany Tegra 3 obecny jest w urządzeniach sprzedawanych od ponad roku. Nadal nie wiadomo, kiedy będzie mieć premierę jego następcy, czyli Tegra 4 i Tegra 4i. Jeśli wraz z premierą nowego układu do sprzedaży trafiłby dobrej jakości tablet prosto od producenta mobilnych procesorów i układów graficznych, mógłby on stać się prestiżowym urządzeniem pokazującym możliwości nowej Tegry.

Nie byłoby to zresztą pierwsze takie urządzenie. Nvidia bowiem stworzyła już przenośną konsolę do gier o nazwie Shield, która miała pokazać możliwość połączenia urządzenia z Androidem oraz stacjonarnego komputera z kartą graficzną z linii GeForce. Nvidia Shield pozwala na strumieniowanie gier z komputera na urządzenie mobilne pod warunkiem obecności w tej samej sieci Wi-Fi, a także w granie w gry napisane z myślą o systemie Android.