Mroczna Wieża – Mike Flanagan wznosi nową budowlę. Pierwsze informacje o niezwykłym serialu Amazona

Jeśli nie możecie przeboleć faktu, że Mike Flanagan nie współpracuje już z Netflixem, mamy dla Was dobrą wiadomość. Znany i lubiany twórca horrorów tworzy bowiem serial dla Amazona na podstawie powieści znanego i lubianego pisarza. Sprawdźcie, co już wiemy o projekcie.

fot. Sony

Mroczna Wieża – opus magnum Stephena Kinga

Mroczna Wieża to seria literacka stworzona przez mistrza gatunku, Stephena Kinga. Jej akcja rozgrywa się w fikcyjnym świecie, nad którym niegdyś panowali Wielcy Dawni. Byli oni autora wielu cudownych wynalazków, między innymi zaawansowanych maszyn podtrzymujących życiodajne Promienie, powstałe dzięki magii wypełniającej świat w odległych czasach. Jednak Wielcy Dawni z nieznanego powodu odeszli ze świata, pozwalając, by ich dokonania zniszczały, a cała rzeczywistość uległa degradacji.

Główny bohater to Roland Deschain, który jest członkiem bractwa rewolwerowców. Jego życiową misją jest odnalezienie tytułowej Mrocznej Wieży – tajemniczej budowli, która może być centrum wszechświata i zarazem kluczem do tajemnicy całego istnienia. Wieża ma znajdować się w punkcie przecięcia Promieni.

Zobacz również:

Roland przemierza świat, w którym splatają się elementy Dzikiego Zachodu, średniowiecznego feudalizmu i fantasy. Znajduje pozostałości po Wielkich Dawnych, relikty z czasów magii oraz obiekty docierające z innych wymiarów. W opowieści Kinga łączą się różne gatunki literackie – pisarz korzysta z konwencji westernu, opowieści grozy, science-fiction i klasycznej fantastyki.

Główną część cyklu stanowi 8 powieści:

 • Mroczna Wieża I: Roland
 • Mroczna Wieża II: Powołanie trójki
 • Mroczna Wieża III: Ziemie jałowe
 • Mroczna Wieża IV: Czarnoksiężnik i kryształ
 • Mroczna Wieża V: Wilki z Calla
 • Mroczna Wieża VI: Pieśń Susannah
 • Mroczna Wieża VII: Mroczna Wieża
 • Wiatr przez dziurkę od klucza

Oprócz tego w skład serii wchodzi również opowiadanie oraz książka dla dzieci.

W 2017 roku powstała luźna filmowa adaptacja cyklu pt. Mroczna Wieża. W rolę Rolanda wcielił się wówczas Idris Elba.

Mroczna Wieża od Amazon Prime Video

 • Tytuł: Mroczna Wieża (Dark Tower)
 • Twórca: Mike Flanagan, Trevor Macy
 • Gatunek: fantasy, western, horror
 • Liczba planowanych sezonów: 5
 • Czas emisji: -
 • Produkcja: USA

Mike Flanagan do niedawna uchodził za etatowego twórcę horrorów Netflixa – przypomnijmy, że dla platformy stworzył takie seriale, jak Nawiedzony dom na wzgórzu, Nocna msza, Nawiedzony dwór w Bly czy Gra Geralda. Był również autorem Klubu Północnego, opartego na serii książek Christophera Pike'a. Serial został jednak przez Netflixa skasowany po jednym sezonie, a jednocześnie Mike Flanagan i Trevor Macy ogłosili podpisanie kontraktu z platformą Amazon Prime Video. Pierwszym wspólnym projektem ma być właśnie serialowa Mroczna Wieża.

Stworzenie ekranizacji cyklu Kinga było od długiego czasu marzeniem Flanagana. Jak powiedział twórca w wywiadzie dla portalu Deadline:

Zanim zawarliśmy umowę z Amazonem, nabyliśmy prawa do Mrocznej Wieży. Jeśli cokolwiek wiesz na mój temat, to na pewno to, że przez większość życia adaptacja Wieży była dla mnie prawdziwym Świętym Graalem (...) Przez ponad połowę życia zamykałem oczy i marzyłem o tym. Pierwsze ujęcie, które pojawia się wraz z pierwszym niezwykłym zdaniem Rewolwerowca, mam w głowie odkąd ukończyłem studia

.

Obsada

Na razie nie ma żadnych informacji na temat obsady Mrocznej Wieży. Twórcy nie zdradzili, kogo widzieliby w głównych rolach.

Data premiery

Prace nad serialem są we wczesnej fazie – do tej pory powstał scenariusz odcinka pilotowego, szczegółowy plan pierwszego sezonu i ogólna koncepcja kolejnych. Twórcy na razie nie wspominają więc o żadnej dacie premiery serialu.

Zobacz także: Mistrzowie horroru łączą siły. Kultowa seria Stephena Kinga powstanie jako serial


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: