Mroźna pogoda poważnie zagraża danym

Mroźna aura, z którą mamy do czynienia w ostatnich dniach jest uciążliwa nie tylko dla kierowców zmagających się z zamrożonymi autami, ale stanowi również poważne zagrożenie dla danych. Dotyczy to w szczególności zawartości dysków twardych komputerów, poddawanych oddziaływaniu niskich temperatur, gdy zabieramy je do pracy czy też do domu.

Kilkunastostopniowe mrozy stały się w ostatnich dniach sporym wyzwaniem nie tylko dla kierowców usiłujących doprowadzić swe auta do stanu używalności. Specjaliści z polskiego oddziału firmy Kroll Ontrack ostrzegają, że mroźna aura poważnie zagraża również danym. Komputery, które przenosimy udając się do pracy lub wracając do domu są narażone na duże zmiany temperatury. Powstająca w związku z tym wilgoć i naprężenia układów elektronicznych mogą przyczyniać się do utraty informacji. Szybkie włączenie schłodzonego komputera prowadzi między innymi do istotnego skrócenie żywotności dysku twardego lub też do jego natychmiastowej awarii. Jak zatem radzić sobie ze sprzętem elektronicznym w trudnych, zimowych warunkach?

Specjaliści z Kroll Ontrack przypominają, że podstawową zasadą jest powstrzymanie się od uruchomienia komputera do czasu, gdy osiągnie on temperaturę zbliżoną do pokojowej. Zazwyczaj wystarczy poczekać kilkanaście minut. Jeśli jednak sprzęt był przez dłuższy okres czasu poddany oddziaływaniu niskich temperatur warto odczekać nawet godzinę. Mroźna zima zagraża wielu rodzajom urządzeń, dlatego powyższa zasada obowiązuje również w odniesieniu do cyfrowych aparatów fotograficznych, pamięci USB czy też odtwarzaczy MP3. Co ciekawe na niskie temperatury nie są bezwzględnie odporne nawet dyski SSD. Wytrzymują one co prawda spadki temperatury do -60 stopni Celsjusza, ale wyłącznie wtedy, gdy są wyłączone.

O tym jak radzić sobie z urządzeniami elektronicznymi w trudnych warunkach pogodowych informowaliśmy również w tekstach Jak chronić sprzęt przed mrozem? oraz Jak chronić sprzęt przed burzą?