Mroźny powiew w laptopie - idealny na gorące dni

Inżynierowie z Purdue University deklarują, że czynią duże postępy w pracach nad nowym mechanizmem chłodzącym do notebooków. Ich zdaniem tradycyjne sposoby z radiatorami i wentylatorami są nieefektywne.

Suresh Garimella i Eckhard Groll twierdzą, że technika nie wydaje się brzmieć wyjątkowo skomplikowanie: wystarczy odpowiednio zmniejszyć agregat stosowany w lodówkach. Niestety, łatwiej powiedzieć niż zrobić - podobne rozwiązanie na łamach prac naukowych dyskutowane jest już od 8 lat, ale na razie nikomu nie udało się stworzyć mechanizmu, który mieściłby się we wnętrzu komputera przenośnego.

Garimella i Groll zastosowali u siebie membrany o wielkości małej monety. Wykonano je z niezwykle cienkich płatów tworzywa sztucznego (poliimidu) opakowanego w przewodzącą warstwę metalu. Po przyłożeniu do niej napięcia membrany poruszają się tam i z powrotem, co umożliwia pompowanie czynnika chłodniczego.

Oczywiście na stworzeniu pomp prace się nie kończą. Pozostaje jeszcze zaprojektowanie chłodnicy, zbiornika i zestawu przewodów transportujących ciecz - oczywiście wszystko musi być niewielkie i, przede wszystkim, lekkie.

Patrz też artykuł: "Nie daj się upałom! Przygotuj swój komputer na ekstremalne temperatury"

Warto zajrzeć: "Building a refrigerator for your laptop" (w języku angielskim)