Multi-touch to przeżytek?

Fluid Tunes to ciekawa i bezpłatna aplikacja dla komputerów Mac od firmy Majic Jungle Software. Jej działanie ma polegać na tym, że użytkownik będzie mógł manipulować kolekcją płyt i utworów w swojej bibliotece iTunes bez konieczności kontaktu z komputerem. Wbudowana w komputery Mac kamera ma interpretować gesty wykonywane przez użytkownika.

W teorii powinno to wyglądać tak, że niezależnie od tego które aplikacje są właśnie aktywne, działający w tle program cały czas jest gotowy do wyłapywania dawanych przez użytkownika znaków. W praktyce wygląda to jednak tak, że najpierw trzeba się przełączyć na wybraną aplikację. Następnie trzeba spojrzeć na obraz swojej dłoni na ekranie, skierować ją gestami na wyświetlany na ekranie przycisk i potrząsnąć nią w celu jego uruchomienia. Oznacza to, że tradycyjna obsługa odtwarzacza wciąż pozostaje zdecydowanie szybsza.

Jeśli jednak przyzwyczaimy się do takiego interfejsu, będziemy w stanie zrobić dokładnie to samo, co w tradycyjny sposób.

Na dzień dzisiejszy program ten nie jest zbyt praktyczny, jednak jego potencjał jest ogromny. Pokazuje on, że można wykorzystać kamery zamontowane w komputerach nie tylko w tradycyjny sposób. Cały czas trwają pracę nad tą aplikacją, tak więc bardzo możliwe, że już niedługo doczeka się ona bardziej przyjaznej obsługi.

Program można pobrać z tej strony.