Multimedia Polska z Gdyni: 630 tys. zł kary. Zobaczcie jak zakombinowali z fakturami...

UOKiK ukarał Multimedia Polska za nieprawną jednostronną zmianę umowy z klientami. Spółka "wcisnęła" wielu abonentom usługę „multiPower”.

Niestety nieuczciwe firmy były, są i będą. W naszym imieniu walczy m.in. z nimi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który poinformował właśnie o kolejnym przypadku ukarania takiego przedsiębiorcy. Okazała się nim spółka Multimedia Polska (MP) z Gdyni, dostawca stacjonarnego Internetu i telewizji kablowej.

Co przeskrobała?

Próbowała nabić swoich klientów w butelkę. W jaki sposób? Dokładnie tłumaczy to UOKiK:

"Wysyłała swoim abonentom ulotkę informującą o nowej ofercie „multiPower” — podwojenie prędkości Internetu, płatnej dodatkowo 4,99 zł brutto miesięcznie. Usługa była automatycznie uruchamiana u każdego abonenta na dwumiesięczny, bezpłatny okres testowy. Po tym czasie dostawca wysyłał klientom fakturę za usługi powiększoną o należność za dodatkowy, niezamawiany pakiet. Informowano na niej małym drukiem, że opłacenie całkowitej sumy będzie traktowane jako przyjęcie oferty. Konsumenci, którzy nie chcieli wykupić usługi, mieli przed dokonaniem płatności odjąć jej cenę od całkowitej kwoty. Dodatkowym utrudnieniem było umieszczenie na fakturze cen netto wraz z obowiązującą stawką VAT. Konsument musiał we własnym zakresie obliczyć cenę brutto niechcianej usługi, następnie odjąć ją od łącznej kwoty. Drugą z możliwości rezygnacji z oferty był kontakt z MP poprzez infolinię, stronę internetową lub w biurze obsługi klienta."Zobacz również:

  • Cyberpunk 2077 z kolejnymi problemami. CD Projekt pod lupą UOKiK

Postępowanie przeciwko spółce Multimedia Polska zostało wszczęte przez Prezes UOKiK w lipcu 2013 r. W jego trakcie ustalono, że promocyjną ofertę przyjęło 70 procent z 200 tysięcy "obdarowanych" nią abonentów. Prezes Urzędu uznała, że doszło do nieprawnej jednostronnej zmiany umowy z klientami.

"W ocenie Urzędu, spółka powinna poinformować ich o nowej ofercie, a następnie oczekiwać na zgłoszenia."Za te praktyki na Multimedia Polska została nałożona kara w wysokości 637 850 zł. Oczywiście spółka odwołała się do sądu.