Multimedia na Linuksie

Firma Jobo AG zaprezentowała nowy model przenośnego odtwarzacza multimedialnego Jobo - Giga Vu PRO Evolution. Urządzenie powinno szczególnie zainteresować osoby zajmujące się fotografią. Co ciekawe, zainstalowany w nim system operacyjny to Linux.

Urządzenie wyposażone jest w specjalne funkcje przeglądania zdjęć i może być pomocne dla fotografów pracujących w terenie jako miejsce składowania plików graficznych. Jego "sercem" jest procesor AMD Alchemy Au1200 400 MHz. W środku zamontowano również 2,5-calowy dysk twardy o pojemności sięgającej 120 GB (dostępne są też wersje z 40 i 80 GB). Za wyświetlanie zdjęć odpowiedzialny jest 3,7-calowy wyświetlacz TFT LCD o rozdzielczości 640x480 pikseli. Urządzenie potrafi obsłużyć obrazy w formacie: JPEG, RAW i TIFF, filmy w formacie: MPEG-2 i MPEG-4 oraz muzykę w formacie MP3. Do komunikacji z innymi urządzeniami używa złącza USB 2.0, USB 2 OTG, slotu kart pamięci CompactFlash (typ I/II) oraz WiFi (opcjonalnie).

Multimedia na Linuksie

Jobo Giga Vu PRO evolution

Jobo Giga Vu PRO mierzy 145 x 107 x 38mm i waży 420g. Warto również wspomnieć o cyfrowym i analogowym wyjściu wideo oraz menu w siedmiu językach (niestety, nasz język polski nie znalazł się wśród nich).

Cena urządzenia przedstawia się następująco:

500 USD za wersję z dyskiem o pojemności 40 GB

700 USD za wersje z dyskiem 80 GB

900 USD za wersję z dyskiem 120 GB

Więcej informacji znaleźć można na stronie JOBO