Multimedia w Windows 7
-
- Marcin Lisiecki,
- 06.07.2010, godz. 11:14
Windows 7 postrzegany jest jako znacznie bardziej multimedialny niż Windows Vista czy Windows XP. Przyjrzeliśmy się narzędziom dostępnym w Windows 7, które służą do obróbki grafiki i wideo. Sprawdź, czy warto korzystać z funkcji Windows 7 takich jak Windows Movie Maker czy z Galeria Fotografii.
Pozostałe, znane użytkownikom poprzednich wersji Windows, aplikacje, dostępne są pod szyldem jednej usługi sieciowej - Windows Live.
Zobacz również:
Aby skorzystać z Windows Live Movie Maker oraz Windows Live Foto Gallery w Windows 7, bo tak się teraz nazywają, nie musisz przeszukiwać Sieci. Skorzystaj z funkcji Windows Update.
Dodatek Windows Live widoczny jest w Windows Update jako aktualizacja opcjonalna.

Narzędzia do obróbki grafiki i filmów instalowane są teraz z programami Windows Live Essentials
Zainstalowanie aplikacji SkyDrive Explorer w Windows 7 spowoduje, że napęd będzie widoczny w oknie Komputer jako dodatkowy dysk. W przeciwnym razie internetowy nośnik trzeba obsługiwać za pomocą przeglądarki.
Nowe narzędzie dla reżyserów

Do przechowywania plików możesz wykorzystać dysk sieciowy Microsoftu
Rozwiązanie to pozwala w Windows 7 na szybszy dostęp do wybranych opcji - najważniejsze funkcje widoczne są od razu na ekranie i nie trzeba ich szukać w wielopoziomowym menu.
Oprócz tego pogrupowane tematycznie w formie zakładek np. animacje, efekty specjalne. Nie wszystkim użytkownikom nowy sposób obsługi interfejsu odpowiada, ale trzeba przyznać, że po dłuższej pracy wiele osób zaczyna doceniać tę zmianę.

Gotowy klip w Windows Live Movie Maker
W najnowszym Movie Maker rozbudowano również obsługę wstawiania tekstu, tytułów czy animowanych napisów końcowych. Oprócz tego usprawniono funkcję przycinania pików. Teraz pliki wynikowe mogą być zapisywane jedynie w formacie Windows Media, ale za to w rozdzielczości nawet Full HD.
Co ciekawe, w programie zrezygnowano natomiast z promowanej przez Microsoft platformy SoapBox. Zniknęła też możliwość bezpośredniego eksportu na nośniki optyczne i do kamery wideo. Usunięcie linii czasu powoduje, że zaawansowani użytkownicy porzucają program na rzecz konkurencji.

Biblioteka efektów specjalnych i przejść zaspokoi potrzeby większości użytkowników
Rezygnacja z osi czasu, na której osadzało się poszczególne elementy, spowodowała, że fragmenty klipu umieszczane są od razu obok siebie w rzędach. Kolejne slajdy i filmy układa się teraz na wolnej powierzchni obszaru roboczego. Ścieżka dźwiękowa jest umieszczana nad tymi elementami. Do każdego slajdu możesz dodać po jednym efekcie specjalnym oraz animacji, która będzie widoczna w czasie jego wyświetlania.
Edycja i publikacja filmów
1. Jeśli chcesz wyświetlić wybrany fragmentu pliku wideo, zaznacz miejsce rozpoczęcia lewym przyciskiem myszy, kliknij prawym i wybierz Ustaw punkt startowy. Koniec wyznacza się analogicznie, z tą różnicą, że wybierasz opcję Ustaw punkt końcowy. Movie Maker w Windows 7 automatycznie usuwa pozostałe fragmenty. Identycznie postępuje się z plikami zawierającymi podkład muzyczny. Możliwe jest również łączenie ze sobą kilku plików wideo w jeden.
2. Kolejnym etapem jest wstawianie do filmu napisów (Napisy) i określenie czasu ich trwania (Czas wyświetlania tekstu). Tekst może pojawiać się na ekranie w sposób animowany oraz mieć płynnie określany stopień przezroczystości - funkcja Przezroczystość. Pamiętaj o tym, że nowe opcje edycyjne pojawiają się dopiero po dodaniu konkretnych elementów.
3. Jeśli twój film ma już własną ścieżkę dźwiękową, możesz zastąpić ją inną. Służy do tego funkcja wyciszania oryginalnej ścieżki. Jeżeli zdecydujesz się ją pozostawić, to i tak w tle może brzmieć dodatkowy podkład np. z pliku mp3. Proces łączenia dźwięku można zautomatyzować za pomocą opcji Miks audio, która działa jak suwak balansu głośności. Movie Maker w Windows 7 automatycznie zmiksuje oba tory dźwiękowe podczas kompilowania ostatecznej wersji projektu.

Opcje eksportu gotowego klipu filmowego
5. Projekt, który stworzysz, nie jest jeszcze gotowym klipem czy pokazem slajdów. Materiał zapisany jest w znanym tylko aplikacji formacie i nie odtworzysz go w inny sposób, jak w oknie podglądu Movie Makera. Aby twoje dzieło stało się samodzielnym plikiem wideo, konieczna jest jego konwersja. Jedynym obsługiwanym przez edytor formatem wideo jest Windows Media Video. Tworzenie pliku wynikowego trwa dość długo, ale podczas zapisywania masz kilka opcji do wyboru (menu Zapisz film). Chodzi tu głównie o jakość i rozdzielczość, z jaką zostanie zapisany gotowy klip. Aplikacja potrafi automatycznie dostosować parametry ze względu na późniejsze zastosowanie. Może to być załącznik do e-maila (Dla poczty e-mail lub wiad. błyskawicznych), film dostosowany do wyświetlaczy urządzeń mobilnych (Dla urz. przenośnego lub tel. komórkowego), aż do nowoczesnych ekranów Full HD (Standard HD).
6. Inną formą tworzenia gotowego filmu jest jego bezpośrednia publikacja w serwisie YouTube. W tym celu zamiast Zapisz film, wybierz opcję Publikuj film, a następnie Publikuj w usłudze YouTube. Dzięki dodatkowym wtyczkom możliwe jest również wysyłanie plików do innych serwisów, takich jak Twitter.