Multimedia w całym domu

W czasie Intel Developer Forum zaprezentowano kilka ciekawych rozwiązań (oraz projektów rozwiązań), które, zdaniem przedstawicieli Intela, mają zmienić sposób, w jaki ludzie korzystają w domu z multimediów. Wśród nowości znalazły się Statesboro oraz Powersville - technologie, które pozwolą m.in. "pauzować" program telewizyjny, tworzyć audiowizualne prezentacje oraz dowolnie wymieniać dane między wszelkimi domowymi urządzeniami elektronicznymi.

Prace nad platformą Statesboro są na razie bardziej zaawansowane - ma ona pozwolić m.in. na jednoczesne transmitowanie materiałów wideo i audio z komputera PC do dowolnych domowych urządzęń - np. telewizora w salonie i zestawu stereo w sypialni. W San Jose pokazano nawet prototyp takiego komputera (maszyna wyposażona była w procesor P4 3,06, chipset Springdale oraz obsługę bezprzewodowych sieci 802.11b i 802.11a.

Platforma Powersville ma z kolei ułatwić m.in. cyfrowy zapis programu emitowanego w telewizji - przedstawiciele Intela zapowiadają, że zarówno ona, jak i Statesboro do użytkowników komputerów trafią już w przyszłym roku.

Louis Burns, wiceprezes Intela, prezentował w czasie swojego wystąpienia możliwości obydwu technologii - w pewnym momencie "zatrzymał" program telewizyjny, wyświetlił na ekranie kilka zdjęć (przygotował z nich kilkuczęściową prezentację), po czym powrócił do oglądania telewizji - program ruszył dokładnie w tym miejscu, w którym go zatrzymano (dzięki temu, że w momencie zatrzymania automatycznie rozpoczęło się jego rejestrowanie).

Intel zaprezentował również urządzenie o nazwie Linksys - czyli "domowy serwer rozrywki". Jest to urządzenie, które umożliwia bezprzewodowe przesyłanie danych (muzyki, zdjęć czy filmów) z komputera PC do najróżniejszych domowych urządzeń elektronicznych - np. telewizora czy zestawu audio. Szczegółowych informacji na temat tego urządzenia na razie nie podano - wydaje się jednak, że jego możliwości są podobne do podobnych rozwiązań zaprezentowanych przez Toshibę, HP czy Sony.


Zobacz również