Multimedialna cyfrówka

Nie tylko współczesne zestawy komputerowe stają się multimedialne - coraz więcej funkcji oferują cyfrowe aparaty fotograficzne.

Nie tylko współczesne zestawy komputerowe stają się multimedialne - coraz więcej funkcji oferują cyfrowe aparaty fotograficzne.

Firma Ricoh wprowadziła na rynek cyfrówkę pozwalającą na przesyłanie zdjęć Internetem poprzez podłączoną do aparatu kartę sieciową lub modem.

Nowy aparat Ricoha, oznaczony przez producenta symbolem RDC-i700, zbudowano na podstawie modelu RDC-7. To spore urządzenie o dość specyficznej budowie przypomina analogowe aparaty Kodaka z lat 80., wykorzystujące miniaturowy film fotograficzny. Na górze umieszczono odchylany, dotykowy wyświetlacz LCD 3,5-calowy. Na nim pojawiają się pola wyboru menu, dzięki którym - za pomocą rysika - można sterować funkcjami aparatu.

RDC-i700 został wyposażony w matrycę CCD o rozdzielczości 3,34 miliona pikseli, co umożliwia wykonanie zdjęć wielkości 2048 x 1536 punktów. Optykę aparatu stanowi trzykrotny zoom o zakresie ogniskowych 35-105 mm (licząc w standardzie optyki małoobrazkowej). Z boku cyfrówki znajdują się gniazda na kartę pamięci CompactFlash oraz kartę PCMCIA.

Producent skoncentrował się na walorach multimedialnych urządzenia, nie wyposażając RDC-i700 w bardziej zaawansowane tryby fotograficzne, jak preselekcja przysłony lub czasu. Użytkownik ma wpływ na parametry ekspozycji poprzez jej kompensację lub zmianę czułości (dostępne są 3 tryby: 150, 200 i 400 ISO). Tak jak model RDC-7, aparat ma pamięć wewnętrzną (6 MB). Może także nagrywać krótkie sekwencje filmowe w formacie AVI. Transmisja fotografii do komputera odbywa się za pomocą portu szeregowego oraz USB. Aby połączyć się z Internetem, cyfrówka może także wykorzystać telefon komórkowy, podłączany modemem PCMCIA. Aparat kosztuje 6950 zł.

Informacje: , tel. (022) 6081555, www.ricoh.com.pl