Multimedialna gratka

Chcąc zmienić swój komputer w multimedialny kombajn, nie musisz wydawać pieniędzy na drogie pakiety oprogramowania. Za pomocą darmowych narzędzi często udaje się znacznie szybciej dotrzeć do celu. Poniżej przedstawiamy bogaty zestaw bezpłatnych aplikacji.


Chcąc zmienić swój komputer w multimedialny kombajn, nie musisz wydawać pieniędzy na drogie pakiety oprogramowania. Za pomocą darmowych narzędzi często udaje się znacznie szybciej dotrzeć do celu. Poniżej przedstawiamy bogaty zestaw bezpłatnych aplikacji.

Multimedialna gratka

FastStone Image Viewer to ciut więcej niż zwyczajna przeglądarka obrazków. Udostępnia proste funkcje edycji.

Komputery klasy PC stały się multimedialną centralą już grubo przed nastaniem systemu operacyjnego Windows Vista. Wielu użytkowników wykorzystuje je jako cyfrowy magnetowid, projektor slajdów, sprzęt stereo czy choćby telewizor. Za pomocą peceta można edytować i poprawiać fotografie, montować filmy i konwertować je do oglądania w iPodzie lub PlayStation Portable, a także słuchać audycji emitowanych przez radiostacje internetowe, rejestrować je i archiwizować. Jednak na drodze do nieograniczonej cyfrowej rozrywki jest do pokonania kilka przeszkód - nawet jeśli w komputerze są preinstalowane takie cacka, jak np. Windows XP Media Center Edition czy Nero 7 Premium.

W Internecie są dostępne liczne narzędzia, kodeki i rozszerzenia. Na kolejnych stronach przedstawiamy opis najlepszych bezpłatnych aplikacji w kategoriach audio, foto i wideo. Podstawowym kryterium wyboru programów do tego zestawienia była możliwość szybkiego rozwiązywania często powracających problemów. Oprogramowanie dołączane do sprzętu przez producentów nie zawiera stosownych funkcji lub są one trudno dostępne bądź niewygodne w użyciu. Natomiast za pomocą narzędzi przedstawionych poniżej znacznie szybciej dopniesz swego.

Jako podstawę warto zainstalować Super 2007. Udostępnia on liczne kodeki open source, których inaczej musiałbyś mozolnie szukać w Internecie. Również aplikacja MediaPortal to dobry wybór, gdy zechcesz przekształcić swój pecet w salonowe centrum rozrywki. Jednak dotychczasowa wersja nie współpracuje jeszcze z każdym sprzętem. Przed zainstalowaniem sprawdź, czy nie wejdzie w konflikt z twoją kartą telewizyjną, odbiornikiem satelitarnym, sprzętem do montażu wideo i z pilotami zdalnego sterowania.

Jeśli interesuje cię nagrywanie strumieni dźwięku emitowanych przez radiostacje internetowe, sprawdź No. 23 Audio Recorder. Narzędzie to sprawdza się ponadto w dwóch innych zastosowaniach. Po pierwsze, pozwala digitalizować dźwięk ze starych płyt, szpul i kaset, po drugie, umożliwia tworzenie legalnych kopii (na własny użytek) plików audio zabezpieczonych standardem DRM. Przechwycisz nim sygnał z karty dźwiękowej, niczym niegdyś sygnał z radia na kasetę magnetofonową.

iPod to popularny odtwarzacz kieszonkowy, dzięki któremu Apple'owi udało się zmienić wizerunek koncernu komputerowego na korzystniejszy, czyli lifestyle'owy. Producent wyposaża swoje przenośne cuda w pakiet iTunes, który bardzo dobrze realizuje powierzone mu zadania. Niemniej jednak umożliwia transmisję plików tylko w jednym kierunku. Gdy zechcesz wgrać utwory z odtwarzacza do komputera, będziesz skazany na porażkę. W tej sytuacji sięgnij po Pod Playera. Jest znacznie smuklejszy i daje się zainstalować nawet w iPodzie. Dzięki temu będziesz mógł zapisywać nową muzykę w dowolnym miejscu - np. w kawiarni internetowej.

Również w wypadku innych aplikacji zaleca się stosować prostsze, bardziej poręczne rozwiązania. Duże pakiety komercyjne są często przeładowane i zbyt wolne w codziennej pracy.

Na przykład prosty fotoedytor Paint.NET udostępnia praktycznie wszystko, czego trzeba w domowym retuszu fotografii. Przy tym przekonuje łatwością obsługi i możliwością doinstalowywania filtrów.

Multimedialna gratka

FlasKMPEG pozwala konwertować filmy MPEG na inne formaty z możliwością zmiany wielu parametrów.

Podobnie jest w wypadku programów do montażu wideo - Cuttermarana i Mpeg2Schnitta. Chcąc na szybko uwolnić nagraną audycję telewizyjną od irytującej reklamy, nie musisz korzystać z kompleksowego pakietu oprogramowania wideo.

Mimo że poniżej przedstawiamy najlepsze - naszym zdaniem - narzędzia, trzy doskonałe programy nie znalazły się w tym zestawieniu. IrfanView (http://www.irfanview.com ), Winamp (http://www.winamp.com ) i Audiograbber (http://www.audiograbber.com-us.net ) cieszą się tak dużą popularnością, że są znane większości użytkowników i nie wymagają opisywania. Niektórzy autorzy na razie nie podają, czy ich programy działają w środowisku Windows Vista. W razie wątpliwości sprawdź w ich witrynach internetowych. Należy domniemywać, że w najbliższych tygodniach zaktualizują swoje informacje bądź opublikują nowe wersje zgodne z Vistą.

Montaż wideo - Cuttermaran 1.68a

Korzystając z Cuttermarana, możesz przycinać i montować z dokładnością co do klatki pliki wideo w formacie MPEG-1 lub MPEG-2. Materiał źródłowy musi być dostępny w postaci oddzielnych ścieżek audio i wideo. Precyzja montażu klatka po klatce zapewni synchroniczne odtwarzanie obrazu i dźwięku. W razie potrzeby musisz doinstalować odpowiedni kodek MPEG-2. Znajdziesz go w sekcji pobierania w witrynie autora. Cuttermaran wymaga środowiska .NET Framework.

Systemy Windows 98/Me/NT4/2000/XP

Informacjehttp://www.cuttermaran.de/Default.aspx?lang=en (1,01 MB)

Przeglądanie zdjęć - FastStone Image Viewer 3.2

Oprócz najczęściej używanych funkcji edytowania zdjęć, takich jak przycinanie, przeskalowywanie i regulacja barw, ta uniwersalna przeglądarka obrazków zapewnia możliwość wyświetlania ich w postaci slajdów. Oferuje około 150 efektów przenikania, a nawet funkcję eksportowania do pliku PDF. Ponadto można usuwać niepożądany efekt czerwonych oczu i opatrywać zdjęcia cieniem. Program jest bezpłatny do użytku prywatnego. Obsługuje wszystkie popularne formaty obrazu, a także formaty RAW niektórych producentów aparatów cyfrowych. Aplikacja udostępnia polski interfejs.

Systemy Windows 98/Me/NT4/2000/XP/Vista

Informacjehttp://www.faststone.org (3,20 MB)