Multimedialna lekcja

Tablice interaktywne to nowoczesne narzędzia edukacji. Działają jak dotykowy ekran, z którego nauczyciele i uczniowie mogą korzystać jak ze zwykłej tablicy, operując przy tym multimedialnym materiałem, a nawet programami edukacyjnymi.


Tablice interaktywne pozwalają na prowadzenie w pełni multimedialnych wykładów wspartych filmami i zdjęciami. Od zwykłej, tzw. suchościeralnej, różnią się głównie tym, że wymagają używania komputera i projektora, choć nie zawsze. Bywają również tablice interaktywne, na których można pisać markerem po wyłączeniu projektora z opcją zapisywania nanoszonych zmian na komputerze. Możliwości stosowania tego sprzętu jest dużo, większość można wykorzystywać w całym procesie edukacji, od przedszkola do uczelni wyższej.

Warto wspomnieć o możliwości utworzenia interaktywnego środowiska integrującego tablicę np. z bezprzewodowymi pilotami do głosowania lub tabletami, na których można pisać, zaznaczać coś lub korzystać z aplikacji z dowolnego miejsca sali. Uczniowie mogą jednocześnie odpowiadać, zaznaczać itd. (wszystkie notatki pojawiają się od razu na tablicy). Każdego pilota i każdy tablet można przypisać konkretnej osobie i wiedzieć dzięki temu, czy aktywnie uczestniczy w lekcji.

Wybieranie tablicy

Multimedialna lekcja

Tablica Qomo. Do tablicy dołączane są atrapy pisaków (trzy kolory) oraz teleskopowy wskaźnik.

Do sal 20-50-osobowych najlepiej nadają się tablice interaktywne o 77-88-calowej przekątnej (powierzchnia, na której pracujesz, ma 160-180 cm szerokości i 120-135 cm wysokości). Zastanawiając się nad modelem, zwróć uwagę, w jaki sposób producent określa rozmiar. Niektórzy podają przekątną całej tablicy, która w rzeczywistości ma mniejszy obszar roboczy, bo po bokach są dodatkowe przyciski lub inne elementy. Istotnym parametrem jest rzeczywista przekątna obszaru roboczego, na którym wyświetlany jest obraz z projektora. Kupując tablicę o przekątnej dłuższej niż 90 cali, warto wybrać panoramiczną 16:9, żeby nie okazała się za wysoka. W bardzo dużych salach tablicę umieszcza się tak, aby móc z niej wygodnie korzystać, a nad nią montuje się duży ekran projekcyjny. Optymalna wysokość, na jakiej powinien się znaleźć dolny brzeg, wynosi 1 m (z tolerancją do 20 cm). Gwarantuje to wygodną pracę i w miarę dobrą widoczność. Nie wszystkie tablice mają płynną regulację wysokości stojaka.

Większość omawianych urządzeń można podłączyć do gniazda USB. Wymagają specjalnego sterownika w systemie, dlatego przed podłączeniem należy zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Długość kabla łączącego tablicę z komputerem nie powinna przekraczać 5 m, jeśli nie stosujesz wzmacniaczy sygnału, dlatego wygodniejsze są opcje bezprzewodowej komunikacji. Najczęściej jest to technologia radiowa lub Bluetooth, która dopuszcza dystans 10 m między urządzeniami, a nawet dłuższy.

Pozycjonowanie dotyku

Większość tablic interaktywnych pracuje w jednej z trzech technologii: podczerwieni i ultradźwiękowej lub samej podczerwieni (Starboard, Qomo), analogowej rezystancyjnej, inaczej zwanej dotykową (np. tablice SMART), lub elektromagnetycznej (głównie tablice Interwrite). Pisanie na tablicy, często odręcznie, przeciąganie okien lub praca z aplikacjami interaktywnymi nie wymaga dużej precyzji, nie polecamy jednak starszej generacji modeli pracujących w technologii ultradźwiękowej, bo pracują za wolno i niezbyt dokładnie, oferując rozdzielczość 1024 x 786 pikseli, podczas gdy w nowszych modelach - 4000 x 4000 pikseli. Nowością jest technologia CCD. To układ wielu elementów światłoczułych, z których każdy rejestruje, a następnie pozwala odczytać sygnał elektryczny proporcjonalny do ilości padającego na niego światła.

Oprogramowanie: Qomo Flow!Works (2.4.1)
 • Sterowanie komputerem za pomocą tablicy interaktywnej.
 • Funkcja "reflektora" pozwala łatwo skierować uwagę słuchaczy na istotny element na ekranie.
 • Funkcja "kurtyny" umożliwia pokazanie tylko fragmentu obrazu, niezbędnego w danym momencie, aby nie rozpraszać uwagi widza.
 • Pełna paleta interaktywnych przyrządów geometrycznych ułatwia prowadzenie zajęć z matematyki, geometrii i fizyki.
 • Wbudowana baza figur geometrycznych oraz podstawowych funkcji zapewnia wygodę prowadzenia zajęć z geometrii.
 • "Inteligentny długopis" zapewnia precyzję przy rysowaniu figur geometrycznych czy wykreślaniu przebiegu funkcji.
 • Możliwość szybkiego "przeniesienia zawartości ekranu" - wystarczy go dotknąć palcami dłoni i przesunąć, co pozwala np. obniżyć tekst, gdy do tablicy podejdzie niższa osoba.
 • Eksport notatek w jednym z kilku popularnych formatów (JPG, PDF, PPT, strony WWW) umożliwia łatwy kolportaż materiałów z lekcji.
 • Galeria klipartów o bogatej tematyce. Pod jednym klawiszem użytkownik może mieć dostęp do najczęściej używanych, potrzebnych plików grafi cznych.
 • Możliwość przygotowania własnej biblioteki obiektów grafi cznych pozwala na płynne prowadzenie każdej prezentacji.
 • Funkcja "nagrywania zawartości pulpitu" umożliwia zapisanie w postaci sekwencji wideo np. wyprowadzania wzoru czy procedury konfi guracji oprogramowania.
 • Możliwość wyboru różnych rodzajów i kolorów linii pozwala łatwo zaznaczyć odpowiednie informacje na ekranie.
 • "Fluorescencyjne pióro" zaznacza ważne elementy prezentacji.
 • Klawiatura ekranowa pozwala na wprowadzanie danych do programów pakietu Microsoft Offi ce lub w pole tekstowe.
 • Przyciski funkcyjne do obsługi programów pakietu MS Offi ce, np. PowerPoint (przełączanie slajdów, zapisywanie poprawek).