Multimedialna lekcja

Tablice interaktywne to nowoczesne narzędzia edukacji. Działają jak dotykowy ekran, z którego nauczyciele i uczniowie mogą korzystać jak ze zwykłej tablicy, operując przy tym multimedialnym materiałem, a nawet programami edukacyjnymi.


Tablice interaktywne pozwalają na prowadzenie w pełni multimedialnych wykładów wspartych filmami i zdjęciami. Od zwykłej, tzw. suchościeralnej, różnią się głównie tym, że wymagają używania komputera i projektora, choć nie zawsze. Bywają również tablice interaktywne, na których można pisać markerem po wyłączeniu projektora z opcją zapisywania nanoszonych zmian na komputerze. Możliwości stosowania tego sprzętu jest dużo, większość można wykorzystywać w całym procesie edukacji, od przedszkola do uczelni wyższej.

Warto wspomnieć o możliwości utworzenia interaktywnego środowiska integrującego tablicę np. z bezprzewodowymi pilotami do głosowania lub tabletami, na których można pisać, zaznaczać coś lub korzystać z aplikacji z dowolnego miejsca sali. Uczniowie mogą jednocześnie odpowiadać, zaznaczać itd. (wszystkie notatki pojawiają się od razu na tablicy). Każdego pilota i każdy tablet można przypisać konkretnej osobie i wiedzieć dzięki temu, czy aktywnie uczestniczy w lekcji.

Wybieranie tablicy

Tablica Qomo. Do tablicy dołączane są atrapy pisaków (trzy kolory) oraz teleskopowy wskaźnik.

Tablica Qomo. Do tablicy dołączane są atrapy pisaków (trzy kolory) oraz teleskopowy wskaźnik.

Do sal 20-50-osobowych najlepiej nadają się tablice interaktywne o 77-88-calowej przekątnej (powierzchnia, na której pracujesz, ma 160-180 cm szerokości i 120-135 cm wysokości). Zastanawiając się nad modelem, zwróć uwagę, w jaki sposób producent określa rozmiar. Niektórzy podają przekątną całej tablicy, która w rzeczywistości ma mniejszy obszar roboczy, bo po bokach są dodatkowe przyciski lub inne elementy. Istotnym parametrem jest rzeczywista przekątna obszaru roboczego, na którym wyświetlany jest obraz z projektora. Kupując tablicę o przekątnej dłuższej niż 90 cali, warto wybrać panoramiczną 16:9, żeby nie okazała się za wysoka. W bardzo dużych salach tablicę umieszcza się tak, aby móc z niej wygodnie korzystać, a nad nią montuje się duży ekran projekcyjny. Optymalna wysokość, na jakiej powinien się znaleźć dolny brzeg, wynosi 1 m (z tolerancją do 20 cm). Gwarantuje to wygodną pracę i w miarę dobrą widoczność. Nie wszystkie tablice mają płynną regulację wysokości stojaka.

Większość omawianych urządzeń można podłączyć do gniazda USB. Wymagają specjalnego sterownika w systemie, dlatego przed podłączeniem należy zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Długość kabla łączącego tablicę z komputerem nie powinna przekraczać 5 m, jeśli nie stosujesz wzmacniaczy sygnału, dlatego wygodniejsze są opcje bezprzewodowej komunikacji. Najczęściej jest to technologia radiowa lub Bluetooth, która dopuszcza dystans 10 m między urządzeniami, a nawet dłuższy.

Pozycjonowanie dotyku

Większość tablic interaktywnych pracuje w jednej z trzech technologii: podczerwieni i ultradźwiękowej lub samej podczerwieni (Starboard, Qomo), analogowej rezystancyjnej, inaczej zwanej dotykową (np. tablice SMART), lub elektromagnetycznej (głównie tablice Interwrite). Pisanie na tablicy, często odręcznie, przeciąganie okien lub praca z aplikacjami interaktywnymi nie wymaga dużej precyzji, nie polecamy jednak starszej generacji modeli pracujących w technologii ultradźwiękowej, bo pracują za wolno i niezbyt dokładnie, oferując rozdzielczość 1024 x 786 pikseli, podczas gdy w nowszych modelach - 4000 x 4000 pikseli. Nowością jest technologia CCD. To układ wielu elementów światłoczułych, z których każdy rejestruje, a następnie pozwala odczytać sygnał elektryczny proporcjonalny do ilości padającego na niego światła.

Oprogramowanie: Qomo Flow!Works (2.4.1)

 • Sterowanie komputerem za pomocą tablicy interaktywnej.
 • Funkcja "reflektora" pozwala łatwo skierować uwagę słuchaczy na istotny element na ekranie.
 • Funkcja "kurtyny" umożliwia pokazanie tylko fragmentu obrazu, niezbędnego w danym momencie, aby nie rozpraszać uwagi widza.
 • Pełna paleta interaktywnych przyrządów geometrycznych ułatwia prowadzenie zajęć z matematyki, geometrii i fizyki.
 • Wbudowana baza figur geometrycznych oraz podstawowych funkcji zapewnia wygodę prowadzenia zajęć z geometrii.
 • "Inteligentny długopis" zapewnia precyzję przy rysowaniu figur geometrycznych czy wykreślaniu przebiegu funkcji.
 • Możliwość szybkiego "przeniesienia zawartości ekranu" - wystarczy go dotknąć palcami dłoni i przesunąć, co pozwala np. obniżyć tekst, gdy do tablicy podejdzie niższa osoba.
 • Eksport notatek w jednym z kilku popularnych formatów (JPG, PDF, PPT, strony WWW) umożliwia łatwy kolportaż materiałów z lekcji.
 • Galeria klipartów o bogatej tematyce. Pod jednym klawiszem użytkownik może mieć dostęp do najczęściej używanych, potrzebnych plików grafi cznych.
 • Możliwość przygotowania własnej biblioteki obiektów grafi cznych pozwala na płynne prowadzenie każdej prezentacji.
 • Funkcja "nagrywania zawartości pulpitu" umożliwia zapisanie w postaci sekwencji wideo np. wyprowadzania wzoru czy procedury konfi guracji oprogramowania.
 • Możliwość wyboru różnych rodzajów i kolorów linii pozwala łatwo zaznaczyć odpowiednie informacje na ekranie.
 • "Fluorescencyjne pióro" zaznacza ważne elementy prezentacji.
 • Klawiatura ekranowa pozwala na wprowadzanie danych do programów pakietu Microsoft Offi ce lub w pole tekstowe.
 • Przyciski funkcyjne do obsługi programów pakietu MS Offi ce, np. PowerPoint (przełączanie slajdów, zapisywanie poprawek).