Multimedialna przystawka: Dazzle DVD Creation Station 200

Amerykańska firma Dazzle znana jest z produkcji wielu kart PCI oraz zewnętrznych przystawek do przechwytywania oraz edycji obrazu wideo w formacie MPEG.

Jednym z bardziej znanych rozwiązań Dazzle do przechwytywania wideo w formatach MPEG była karta Digital Video Creator II (w Europie oferowana pod nazwą DVD.master). Obecnie jej miejsce stopniowo zajmują nowe przystawki z serii DVD Creation Station, podłączane do portu USB. Opisywany DVD Creation Station 200 łączy dotychczasowe cechy sprzętowego kodera, umożliwiającego zapisywanie analogowego sygnału wideo w formacie MPEG, oraz czytnika kart pamięci. Minimalne wymagania DCS 200 to system Windows 98SE, Me, 2000 lub XP, pamięć 128 MB RAM, port USB oraz nagrywarka CD lub DVD. Może pracować zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej - po umieszczenie w specjalnej podstawce. Instalacja oprogramowania oraz urządzenia jest bardzo prosta. Nie trzeba rozkręcać komputera, wystarczy podłączenie do wolnego portu USB, co czyni DCS 200 rozwiązaniem przenośnym. Z przodu urządzenia znajdują się dwie szczeliny kryjące uniwersalne czytniki sześciu typów kart pamięci. Pierwsza służy do odczytu kart CompactFlash Type 1 i 2 oraz IBM Microdrive, natomiast druga - kart Secure Digital Card, MultiMedia Card, oraz Memory Stick. Dzięki czytnikom możliwe jest szybkie i łatwe odczytywanie zdjęć zapisanych na kartach pamięci w aparatach i kamerach cyfrowych, jak również przenoszenie rozmaitych plików z danymi, np. audio MP3. Czytniki traktowane są przez system Windows jako dwa wymienne dyski o pojemności zależnej od używanej karty pamięci. Z tyłu urządzenia znajdują się złącza wejść/wyjść wideo standardu Composite i S-Video, oraz audio stereo, umożliwiające przechwytywanie oraz zapis zmontowanego materiału wideo na kasecie wideo. Do przechwytywania, edycji oraz eksportu materiału wideo przeznaczona jest nowa, udoskonalona wersja programu MovieStar 5. DCS 200 przechwytuje i zapisuje obraz wideo o typowej dla systemu PAL rozdzielczości 720x576 punktów w formacie MPEG-2 z maksymalnym transferem danych 6 Mb/s. Możliwa jest podstawowa korekcja takich parametrów przechwytywania obrazu wideo, jak jasność, kontrast oraz nasycenie kolorów. Montaż w MovieStar odbywa się klasycznie na osi czasu Timeline lub Storyboard. Ujęcia wideo mogą być w bardzo prosty sposób docinane oraz łączone przy użyciu biblioteki efektów 2D/3D. Można nakładać proste filtry wideo, napisy oraz dołączać podkład dźwiękowy. Nowością w tej wersji MovieStara jest wyposażenie programu w wiele nowych technologii - jedną z najbardziej istotnych jest Background Rendering, czyli przeliczanie efektów w tle jeszcze w trakcie edycji. Po zmontowaniu materiał może być nagrywany na kasecie wideo lub eksportowany do pliku wynikowego w dowolnym formacie zgodnym z VCD, SVCD lub DVD. Dodatkowo funkcja Webcast Theather pozwala na eksport do formatów strumieniowych WindowsMedia i RealMedia, wykorzystywanych podczas transmisji w Internecie. MovieStar 5 ma funkcje bezpośredniego nagrania płyty w formacie VCD lub SVCD.

Kolejnym programem w pakiecie jest DVD Complete, nowy i stosunkowo mało znany, przeznaczony do authoringu DVD. Ma wiele dość rzadko spotykanych funkcji, takich jak ustawianie stopnia blokady rodzicielskiej oraz regionu dla płyty DVD. Ponadto dostępna jest możliwość tworzenia płyt DVD zawierających atrakcyjne menu (motion menu) oraz chaptery. Cenna jest opcja projektowania i drukowania własnych okładek na pudełka oraz naklejek na płyty. Ostatni z programów to OnDVD, służący do tworzenia prostych fotoalbumów ze zdjęciami zapisywanymi na płycie CD-R w formacie VCD. Taka płyta może być odczytywana zarówno w komputerze, jak i stacjonarnym odtwarzaczu DVD. Współpracujący z OnDVD program Photo Editor udostępnia podstawową korekcję zdjęć.