Multimedialna sieć coraz bliżej

Coraz lepsze systemy kompresji spowodują przełom w dziedzinie przekazów strumieniowych.

Wiele wskazuje na to, iż rok 2001 będzie przełomowy w dziedzinie rozwoju mediów strumieniowych. Po latach "eksperymentów" z sieciowymi transmisjami, podczas których internauci mogli oglądać słabej jakości materiał wideo, nadchodzą czasy "prawdziwie" multimedialnych przekazów, jakością zbliżonych do standardu VHS. Ze względu na ograniczoną przepustowość sieci szkieletowych Internetu, początkowo z takich usług będą mogły korzystać głównie firmy przeprowadzające np. szkolenia czy dostarczające materiały szkoleniowe swoim pracownikom.

Przed rokiem 2000 problemem sieciowej dystrybucji dźwięku i obrazu zajmowały się głównie firmy programistyczne, takie jak RealNetworks, Apple czy ostatnio intensywnie również Microsoft. Każdej z nich udało się opracować odpowiednie systemy kompresji i kompleksowe platformy serwerowe do przeprowadzania multimedialnych przekazów w Internecie, które cechują się coraz lepszą jakością sygnału. Niedawno zaprezentowana platforma RealAudio 8 umożliwia przekazywanie transmisji audio o jakości zbliżonej do CD, w paśmie o przepustowości wynoszącej 32 Kb/s. Wymagana prędkość połączenia jest ponad 30% mniejsza niż w przypadku poprzedniej wersji systemu, czyli RealAudio 7. Podobny wzrost wydajności osiągnięto w przypadku transmisji wideo.

Rok bieżący będzie przełomem w dziedzinie przekazów strumieniowych ze względu na postęp w dziedzinie kompresji i popularyzację idei CDN (Content-Delivery Networks). Usługodawcy dostrzegają już konieczność budowania sieci, służących do dostarczania konkretnego rodzaju zawartości - audio i wideo, zmniejszających ryzyko "gubienia pakietów". W roku 1999 na tym rynku działało zaledwie dwóch dużych usługodawców: Akamai Technologies i Digital Island. W tym roku ich liczba zapewne przekroczy 10.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: