Multimedialne centrum

Obudowa go wyróżnia

Pierwszym elementem charakterystycznym dla komputera Media Center jest jego obudowa. Z założenia nie może to być zwykła pecetowa szara skrzynka typu midi tower. Komputer Media Center ma być uzupełnieniem domowego zestawu hi-fi i zostanie zapewne umieszczony na półce obok sprzętu audio-wideo. Obudowa multimedialnego peceta powinna możliwie najbardziej przypominać urządzenia hi-fi.

Z tego powodu do budowy komputera Media Center powinniśmy użyć obudowy ATX typu desktop. W produkcji tego typu "skrzynek" wyspecjalizowały się firmy Thermaltake, Silverstone i CoolerMaster. Obudowy tych firm, w większości wykonane z aluminium, bez problemu dostaniemy w sklepach komputerowych, a kilka najciekawszych z nich znajdziecie w poniższej tabeli.

Multimedialne centrum

Obudowy ATX do Media Center PC

Co jeszcze powinna mieć obudowa skrywająca multimedialnego peceta? Złącza USB i FireWire muszą znajdować się na przednim panelu, nie mogą być zamontowane z boku ani z tyłu, ponieważ po wsunięciu sprzętu do półki dostęp do tych interfejsów będzie niemożliwy. USB i FireWire będą przydatne do podłączenia aparatu cyfrowego lub kamery do komputera. Zdjęcia z "cyfraka" można także skopiować na dysk twardy Media PC poprzez czytnik kart flash zamontowany w zatoce 3,5" obudowy. Pecet Media Center PC to idealne urządzenie do tworzenia cyfrowych albumów zdjęć, które w każdej chwili można obejrzeć na ekranie telewizora.

Komputerem Media Center będziemy sterować bezprzewodowo za pomocą pilota na podczerwień lub bezprzewodowej klawiatury. W wypadku sterowania pilotem warto zadbać o to, aby w przednim panelu obudowy znalazł się otwór na czujnik podczerwieni. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni do używania zewnętrznego modułu IrDA podpinanego do złącza USB.

Multimedialne centrum

Zamiast oryginalnego pilota Microsoftu do sterowania komputerem Media Center można użyć także pilota alternatywnego, na przykład Maxter firmy ELMak

Wśród obudów typu desktop dostępne są także modele typu slim o obniżonej wysokości. Zakup takiej "skrzynki" wiąże się z pewnymi ograniczeniami, ponieważ można zamontować w nich tylko specjalne zasilacze o zmniejszonych wymiarach i karty rozszerzeń typu low-profile (z krótkim śledziem). Zanim zdecydujemy się na obudowę typu slim, warto sprawdzić, czy w sklepie dostaniemy karty niskoprofilowe (kartę graficzną i tuner TV) i zasilacz o odpowiednio małych rozmiarach.

Najważniejsze wytyczne dotyczące obudowy już znamy, czas wybrać płytę główną, procesor i pamięci RAM do multimedialnego peceta.