Multimedialne centrum

Moc drzemiąca w podzespołach

Płyta główna zamontowana w komputerze Media Center PC powinna spełniać kilka kryteriów. Po pierwsze, musi obsługiwać procesory dwurdzeniowe Intel Pentium D, Core Duo lub Athlon X2. Moc procesora dwurdzeniowego będzie szczególnie potrzebna podczas korzystania z cyfrowego magnetowidu, którym może być Media PC. Zainstalowanie w pececie odpowiedniego tunera TV (o nich napiszę w dalszej części tekstu) pozwoli nam na jednoczesne oglądanie jednego programu i nagrywanie na dysku drugiego. Materiał wideo nagrywany jest w formacie MPEG-4 lub nawet DivX, a do tego potrzebna jest duża moc obliczeniowa CPU. Aby materiał wideo był nagrywany płynnie bez żadnych zacięć i można było bez przeszkód oglądać program telewizyjny, warto w Media Center PC zamontować dwurdzeniowy procesor, który z obydwoma zadaniami poradzi sobie bez żadnych kłopotów.

Multimedialne centrum

Drugim ważnym elementem płyty głównej jest wbudowana w nią karta dźwiękowa. Od jej klasy zależy bowiem jakość odtwarzanego dźwięku na podłączonych do komputera głośnikach lub zestawie kina domowego. Powinniśmy zatem wybrać płytę główną z interfejsem High Definiton Audio, który zapewnia odtwarzanie dźwięków z dokładnością 24-bitów i próbkowaniem co najmniej 96 kHz. Warto też wybrać taki model karty dźwiękowej, który oprócz analogowych interfejsów audio w postaci gniazd typu mini jack ma także wyjścia cyfrowe S/PDIF lub optyczne Toslink. Bardzo ułatwią one połączenie Media Center PC do amplitunera kina domowego lub cyfrowego dekodera dźwięku Dolby Digital bądź DTS.

Zamiast zintegrowanej z płytą główną karty dźwiękowej można zastosować kartę dźwiękową instalowaną w złączu PCI, np. z rodziny Creative X-Fi, która także gwarantuje bardzo dobrą jakość dźwięku. Niezbędnymi elementami płyty głównej są także wewnętrzne złącza USB 2.0 i FireWire, do których podłączymy porty zamontowane na przednim panelu obudowy.

Co do wyboru pamięci RAM, specjalnych obostrzeń nie ma. Powinno to być przynajmniej 512 MB, aby Windows XP Media Center Edition działał w miarę dobrze. Zalecana wielkość RAM-u to 1 GB.

Viiv-at Live!

Jeśli mamy dylemat z wyborem płyty głównej do Media Center PC możemy zdać się na samych producentów. Niedawno Intel zaprezentował platformę Viiv, która przeznaczona jest do budowy komputerów multimedialnych. Z założenia Viiv może składać się tylko z określonych podzespołów: dwurdzeniowego procesora, karty sieciowej, płyty główej z chipsetem minimum Intel i945 i ośmiokanałowym dźwiękiem High Definition Audio. Wybór odpowiednich podzespołów ułatwia logo Viiv umieszczone na pudełkach płyt głównych i procesorów.

Składniki platformy Viiv

Procesory

Intel Core2 Extreme

Intel Core2 Duo

Intel Pentium D

Intel Core Duo

Intel Pentium Extreme Edition

Chipsety

Intel 975X Express

Intel G965 Express

Intel 955X Express

Intel 945G Express

Intel 945P Express

Intel 945GT Express

Intel 945GM Express do notebooków

Sieć LAN

Połączenie sieciowe Intel PRO

Dwurdzeniowy procesor firmy Intel zapewnia wydajność potrzebną do uruchamiania jednocześnie kilku wymagających aplikacji lub możliwość dostępu do multimediów przez więcej niż jednego użytkownika w tym samym czasie (można na przykład nagrywać programy telewizyjne podczas oglądania pobranych wcześniej filmów). Natomiast chipset wraz ze sterownikami firmy Intel zapewnia płynne odtwarzanie wideo i obsługę dźwięku przestrzennego 7.1 Intel High Definition Audio. Integralną częścią platformy Viiv jest również system Microsoft Windows XP Media Center Edition.

Konkurencyjną platformę dla komputerów Media Center stworzyła także firma AMD. Nosi ona nazwę Live! W jej skład wchodzą dwurdzeniowe, 64-bitowe procesory Athlon X2, system operacyjny Microsoft Windows XP Media Center Edition (już niebawem także Windows Vista). Jak widać, założenia plaformy AMD Live! są niemal takie same jak Viiv z tym, że maszyny zbudowane są tylko na podzespołach koncernu AMD.