Multimedialne centrum

Pecetotelewizor

Wróćmy jednak do naszego zestawu Media Center PC. W następnym etapie budowy komputera wyposażymy go w tuner telewizyjny, zamieniający maszynę w cyfrowy magnetowid. Zadanie nie jest jednak łatwe, ponieważ nie wszystkie tunery TV są kompatybilne z systemem operacyjnym Windows XP Media Center Edition.

Tunery TV zgodne z Windows XP Media Center Edition

Tunery TV kompatybilne z systemem Windows XP Media Center Edition:

Hauppauge WinTV PVR-250

Hauppauge WinTV PVR-150MCE

Hauppauge WinTV PVR-usb2

ATI HDTV WONDER Remote Control Edition

AVerMedia UltraTV 1500 MCE

Hauppauge WinTV PVR-500MCE

Hauppauge WinTV PVR-150

Hauppauge WinTV PVR-250MCE

Hauppauge WinTV PVR-150MCE

Co nam zatem da wybór właściwego tunera? Będziemy mogli na komputerze Media Center oglądać telewizję. Jest to jednak czynność sama w sobie zbędna, ponieważ peceta podłączymy do telewizora HDTV, który przecież również odbiera programy TV. Jednakże maszyna Media Center PC wyposażona w tuner TV może pracować także jako cyfrowy magnetowid, w którym materiał wideo jest nagrywany na dysk twardy komputera. Programy do nagrywania programów TV są dostarczane zwykle z tunerem. Jeśli jednak kupimy kartę telewizyjną kompatybilną z Windows XP Media Center Edition funkcje nagrywania mogą być realizowane również z poziomu systemu operacyjnego.

Zamiast montażu zwykłego tunera TV proponuję wyposażyć maszynę Media Center w tuner z podwójną głowicą. Da nam to możliwość oglądania jednego programu i jednoczesnego rejestrowania na dysku twardym komputera drugiego kanału. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą przegapić ulubionych programów nadawanych na różnych kanałach w tym samym czasie.

Podłączamy telewizor

Ostatnim istotnym elementem zestawu Media Center PC jest karta graficzna. Zanim wybierzemy odpowiedni model, musimy jeszcze zdecydować, czy komputer będzie także wykorzystywany do gier. Jeśli tak, to powinien zostać wyposażony w akcelerator graficzny od dobrej wydajności (kartę klasy minimum GeForce 7600GT lub Radeon X1650Pro). Jeśli Media Center PC będzie służył tylko do oglądania plików multimedialnych i pracował jako cyfrowy magnetowid w zupełności wystarczy karta graficzna zintegrowana z płytą główną (np. model z chipsetem Intel i945G). Niemniej jednak warto przed zakupem dowiedzieć się, czy karta graficzna wyświetla obraz w rozdzielczości natywnej telewizora (np. 1360x768 pikseli). Jest to ważne, ponieważ karta obsługująca wysokie rozdzielczości jest niezbędna do wyświetlenia na telewizorze obrazu bez pogarszającego jakość przeskalowania.

Hucząca elektrownia

Dobierając podzespoły do Media Center powinniśmy także wziąć pod uwagę hałas, jaki będzie generował zestaw. W konstrukcji komputerów używa się do chłodzenia wentylatorów zamontowanych na radiatorach. W sprzęcie hi-fi są to zwykle same radiatory, więc odtwarzacze DVD czy wzmacniacze kina domowego pracują bezgłośnie. Budując zestaw Media Center musimy wziąć pod uwagę to, że nie może być on zbyt głośny, ponieważ zakłóci nam dźwięk odtwarzanej ścieżki dźwiękowej w filmie czy przeszkodzi w słuchaniu muzyki. Proponuję zatem w miarę możliwości wybierać podzespoły komputerowe chłodzone pasywnie, np. płyty główne Asusa z serii Deluxe, które wyposażone są w bezgłośne systemy chłodzenia z radiatorami i rurami cieplnymi (heat pipes). Podobnie chłodzone są także karty graficzne. Tu do wyboru mamy karty Asusa z serii Silent lub np. akceleratory firmy Galaxy z bardzo cichymi wentylatorami firmy Zalman. Fabryczne chłodzenie procesora w postaci dodawanego wentylatora aluminiowego można także zastąpić cichym coolerem wykonanym z miedzi z heat pipe'ami.

Wymiana danych

Komputer Media Center będzie kolejnym pecetem w domu, trzeba więc pomyśleć o połączeniu go z innymi komputerami znajdującymi się w mieszkaniu. Warto to zrobić, ponieważ część plików multimedialnych znajduje się na pewno na dyskach twardych innych pecetów, a ponadto jeśli przyjdzie ktoś do nas w odwiedziny z własnym laptopem również bardzo łatwo będzie mógł podłączyć się do sieci i pokazać nam np. swoje zdjęcia z wakacji. Ponadto zyskamy również możliwość przeglądania stron WWW na ekranie telewizora, co na pewno ułatwi korzystanie z takich usług, jak zakup muzyki czy wypożyczanie filmów przez Internet. Co prawda są to usługi dopiero raczkujące w Polsce, ale za granicą korzysta z nich już pokaźna rzesza internautów i wkrótce u nas one również się spopularyzują.