Multimedialne centrum

Z roku na rok liczba zadań wykonywanych przez komputery stale rośnie. Pecety nie służą już tylko do wykonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych, ale stały się urządzeniem powszechnego użytku w domach wielu ludzi. To już nie tylko narzędzie pracy, ale również urządzenie, z którym można spędzić wolny czas oddając się rozrywce. Nie chodzi oczywiście tylko o gry komputerowe. Za pomocą komputera możemy także kontaktować się ze znajomymi (e-mail, telefonia internetowa), słuchać muzyki i oglądać telewizję oraz filmy. Z myślą o tych dwóch ostatnich zadaniach powstał projekt komputera typu Media Center PC, który może zastąpić stosowane dotychczas urządzenia, takie jak magnetowid, odtwarzacz DVD czy wieżę hi-fi. W dalszej części tekstu pokrótce opiszę, z jakich elementów powinien zostać zbudowany komputer Media Center i jakie oprogramowanie musi zostać w nim zainstalowane, aby stał się domowym centrum multimedialnym.

Wielu użytkowników myśli, że komputer służy tylko do przeglądania Internetu i zabawy w gry komputerowe. Tymczasem idea Media Center PC, która pojawiła się 3 lata temu, całkowicie zmienia oblicze poczciwego peceta.

MS Windows Vista Home Premium - następca systemu Windows XP Media Center Edition

30 stycznia miała miejsce premiera systemu operacyjnego Windows Vista Home Premium, który jest następcą systemu Windows XP Media Center Edition. W wersji Home Premium aktywne są wszystkie funkcje aplikacji Windows Media Center. Funkcjonalnie jest ona podobna do pakietu Media Center, który do tej pory stanowił nakładkę na system Windows XP. Teraz Windows Media Center jest już integralną częścią systemu Vista Home.

Aplikacja Windows Media Center w porównaniu do starszej wersji z systemu Windows XP Media Center Edition ma odświeżony interfejs graficzny. Poprawiono również funkcjonalność programu. Teraz jest łatwiejszy w obsłudze.

Nowością jest możliwość dostępu do plików znajdujących się w domowym komputerze z Windows Vista przez konsolę Xbox, która ma wbudowaną bezprzewodową kartę sieciową. Sam program Windows Media Center uległ nieznacznemu liftingowi wizualnemu i funkcjonalnemu. Idea jego działania pozostała taka sama, jak w poprzedniej wersji. Jakie funkcje ma zatem ten multimedialny program?

Menu programu Windows Media Center może zostać wyświetlone na odtwarzanym obrazie. Bez konieczności przerywania oglądania programu telewizyjnego lub filmu możemy sterować funkcjami programu.

Nadal za jego pomocą możemy przeglądać nadawane na żywo i nagrane programy telewizyjne, filmy, muzykę i zdjęcia siedząc wygodnie w fotelu z bezprzewodowym pilotem w ręce. Program Windows Media Center umożliwia też rozszerzoną obsługę kablowej telewizji cyfrowej i telewizji wysokiej jakości oraz zawiera ulepszony system menu użytkownika. Ułatwia także wyszukiwanie i odtwarzanie zbiorów multimedialnych, gdyż na ekranie wyświetla miniatury plików. Menu programu Windows Media Center może być wyświetlone na oglądanym obrazie, nie ma więc potrzeby przerywania oglądania programu telewizyjnego lub filmu. To tylko jedne z nielicznych udogodnień zawartych w programie, które opiszemy szerzej w jednym z kolejnych artykułów.